Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Albay hakkında şok suçlamalar

26.09.2009 12:34
Ciddi suçlamalar yapılan bir şebekeye düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok da vardı. Ve o savcı...
İstanbul polisi "arazi yağmalama", "askeri ihaleye fesat karıştırma", "sahte çürük raporu" iddiasıyla suçlanan bir şebekeye düzenlenen operasyonda üçü kadın 14 kişi gözaltına aldı.

Şebekeyle bağlantısı olduğu iddia edilen Hava Hakim Albay Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok da ifade verdi.Verdiği ifade sonrası tuklama istemiyle nöbetci mahkemeye sevkedilen Üçok nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak Hastal Askeri Cazaevi'ne gönderildi.

Üçok, daha önce de "Karargah Evleri Soruşturması"nı 3 yıl boyunca örtbas ettiği iddialarıyla gündeme gelmişti...

İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ile Ankara Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği "sahte çürük raporu" operasyonu kapsamında 30 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Çetenin Turgay T. isimli iş adamının etrafında toplanarak askere gitmek istemeyen varlıklı kişilere para karşılığında sahte çürük raporu hazırlamak, sahte çürük raporu alamayanları ise istediği yerde askerlik yapmasını sağladığı öne sürüldü.

20 bin dolara çürük raporu

Çete üyelerinin hazırlanan çürük raporu başına 20 bin dolar aldığı, bazı bürokratları ikna etmek için kendilerine kadın gönderdiği, ayrıca arazi yağmalamak ve askeri ihalelere fesat karıştırmak gibi iddialarla da suçlandığı iddia edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada "Karargah Evleri" soruşturmasını yürüten Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'un adı da geçti. Çete ile bağlantısı olduğu iddia edilen Savcı Üçok, dün sabah 09.00 sıralarında soruşturma Savcısı Hikmet Usta'ya ifade vermek için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Merkez Komutanlığı'na ait iki araç eşliğinde sivil plakalı Renault Megane marka otomobil ile adliyeye gelen askeri savcı Üçok, protokol kapısından giriş yaptı.

'Teknik takibe takıldı' iddiası

Akşam saatlerine kadar soruşturmayı yürüten savcı Hikmet Usta'ya ifade verdiği öğrenilen Üçok'un teknik takibe takıldığı, şebeke üyeleriyle yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle ifadesine başvurulduğu öne sürüldü. Ankara ve İstanbul organize polisince düzenlenen operasyonlar kapsamında üçü kadın 14 kişi şüpheli olarak gözaltına alındı. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan şüphelilerin Pazar günü adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Sorgusu süren şüpheliler arasında iki sivil memur, üç kadın, iki emekli astsubay ve bir emekli binbaşı bulunuyor.

Askerden kaçanlar belirlenecek

Çete üyelerinin aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu çok sayıda kişiye sahte çürük raporu çıkarttıkları, bazılarının ise istedikleri yerde askerlik yapmasını sağladıkları iddia edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin kaldıkları yerlerde çok sayıda evrak bulunduğunu belirten emniyet yetkilileri, şebekenin kimlere sahte çürük raporu hazırladığının belirlenmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Polis şebeke aracılığıyla aldıkları sahte çürük raporu sayesinde askerlik yapmayan ya da istediği yerde askerliğini yapan kişilerin tespit edilmesi için çalışmaların sürdüğünü, operasyonun ikinci ayağını bu konunun oluşturacağını bildirdi.

Hakkında rüşvetten hipnozla işkenceye birçok suçlama var

Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok, daha önce "rüşvet", "sahtecilik", "işkence ile ifade alma" ve "Karargah Evleri Soruşturması" nı 3 yıl boyunca örtbas etmek gibi iddialarla gündeme gelmişti. Üçok'u gazete manşetlerine taşıyan ilk olay Ergenekon soruşturması dosyasına da giren Karargah Evleri Soruşturması ile ilgiliydi. MİT Trakya Bölge Müdürlüğü 2005 yılında, İşçi Partisi'nin (İP) askeri okullarda "Karargah Evleri" adı altında yeni bir oluşuma gittiği yönünde bir dosya hazırlayarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na göndermişti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı da dosyayı soruşturmak üzere Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'a gönderdi. Ancak Üçok iddiaya göre, soruşturma açmak yerine dosyayı 3 yıl boyunca masasında bekletti. Karargah Evleri Ergenekon soruşturması sırasında yeniden gündeme gelince Üçok, 3 yıldır sümenaltında beklettiği dosyayı işleme soktu fakat bu kez icraatlarıyla tartışma konusu oldu. Üçok, İşçi Partisi'nin (İP) askeri okullardaki yapılanmasıyla ilgili soruşturulan dosyaya bilirkişi olarak 2007 genel seçimlerinde İşçi Partisi'nden İstanbul 1. Bölge 7. Sıra milletvekili adayı olan emekli Elektronik Yüksek Mühendisi Sami Toprak'ı bilirkişi olarak atadı. Üçok'un bu skandal tasarrufu kamuoyunda büyük tartışmalara neden oldu. Soruşturma dosyası Üçok'tan alındı.

ASTRONOMİK MAL VARLIĞI: Tartışmalı icraatlarıyla gündeme gelen Üçok, geçtiğimiz yıl hakkında açılan iki ayrı soruşturma nedeniyle iki ayrı kınama cezası almıştı. Üçok hakkında başlatılan ilk soruşturma 22 Aralık 2008'de Askeri Yargıtay Başkanlığı ve Yargıtay Başsavcılığı'na gönderilen bir ihbar mektubu ile açıldı. İhbar mektubunda Üçok'un, Hava Hakim Yüzbaşı Mehmet Çelik ve dönemin Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile birlikte çıkar ve işbirliği içerisine girerek belediyenin en değerli taşınmazlarını ele geçirmeye çalıştıkları ve başkalarına ait taşınmazlara abartılı imar haklarının verilmesini sağlayarak trilyonlarca lira çıkar sağladıkları iddiaları bulunuyordu.

İddialara göre Hava Hakim Yüzbaşı Çelik'in kendi el yazısıyla 2005 yılında beyan ettiği mal varlığı arasında Grand Cherokee ve Range Rover marka iki cipten kilolarca ziynet eşyası ve yüz binlerce lira değerinde araziler bulunuyordu.

İKİ KINAMA CEZASI ALDI: Milli Savunma Bakanlığı'nın yazılı talimatı üzerine başlatılan incelemenin ardından Üçok'a kınama cezası verildi. Kınama cezaları Üçok'a yazılı olarak tebliğ edilirken, ceza kararının bir sureti Üçok'un Kuvvet Komutanlığı'ndaki şahsi dosyasına konularak siciline işlendi.

EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇLAMASI: Üçok'a verilen ikinci kınama cezası ise yardımcısı Hâkim Yüzbaşı Mehmet Çelik'in, Konya'nın Yunak ilçesinde karıştığı silahlı tehdit olayıyla ilgili soruşturma nedeniyle geldi. İddialara göre Mehmet Çelik, Konya'nın Yunak İlçesi'nde katıldığı bir düğünde silahını çekerek çevredekileri tehdit etti. Bunun üzerine düğüne katılanlar, Çelik hakkında suç duyurusunda bulundu. Dosyayı inceleyen Konya Yunak Cumhuriyet Savcılığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'na 13 Kasım 2008 tarihinde bir yazı yazarak Mehmet Çelik'in fotoğrafını istedi. Üçok, Mehmet Çelik diye aynı birimde çalışan ve olaylardan haberi olmayan üsteğmen Özgür Tüfekçi'nin fotoğrafını belgeye yapıştırıp 16 Aralık 2008'de Yunak Cumhuriyet Başsavcılığı'na cevap yazısı gönderdi. Yunak Savcılığı, skandal üzerine Milli Savunma Bakanlığı'na suç duyurusunda bulundu. Üçok'a kınama cezası verildi.

HİPNOZLA İŞKENCE İDDİALARI: Üçok en son hipnozla işkence altında ifade almak suçlamasıyla gündeme geldi. Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi'nde geçtiğimiz Mart ayında irticai faaliyet yürüttükleri iddiasıyla gözaltına alınan astsubaylar Ali Balta, İsmail Dağ ve Orhan Güleç, iddiaya göre Emekli Yarbay Gürol Doğan tarafından hipnoz ve ilaçla sorgulanmıştı. Yaklaşık olarak 10 gün süren bu hipnozlu sorgulamaya Hava Kuvvetleri Adli Müşaviri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok da katılmıştı. Gürol Doğan, daha sonra adliyeye sevk edilen astsubayların avukatlarının şikayeti üzerine açılan soruşturma kapsamında, "Zeki Albay'ım (Ahmet Zeki Üçok) istediği için yaptım" demişti.

DEMİRTAŞ'IN SAVCISI: Öte yandan askeri savcı Albay Ahmet Zeki Üçok'un, hakkında çürük raporu iddiasıyla dava açılan DTP eski Başkanı Nurettin Demirtaş'ın yargılandığı askeri davada mahkeme savcılığını da yaptığı belirtildi

ALBAY ÜÇOK TUTUKLANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, aralarında sanatçıların da bulunduğu bir çok kişiye sahte çürük raporu hazırlayan çeteye yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınan Askeri Savcı Albay Ahmet Ziya Üçok, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Hastal Askeri Cazaevi'ne gönderildi.

Kaynak: Vatan

Bu haber toplam 1438 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri