Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Albay Kırca intihar kararını Nasıl Verdi

22 Ocak 2009 / 13:02
"Yakınlarına da ‘Hapse düşmektense, ölürüm daha iyi’ dediği belirtildi
ESKİ JİTEM Diyarbakır Grup Komutanı emekli albay Abdülkerim Kırca intihar ederek sırlarıyla birlikte toprağa verildi ancak geride çok tartışmalı bir JİTEM davası ve şüpheli ölümler kaldı. Yakınları Kırca’nın Ergenekon soruşturmasında tutuklanmaktan korktuğunu bunun yerine ölümü tercih edeceğini söylediğini anlattı. Kırca’nın ölmeden önce son görüşmesini yaptığı Avukat Yurdakan Yıldız’sa, Kırca’nın JİTEM davasından dolayı son derece gergin olduğunu belirterek ‘Yargılamanın bundan sonraki sürecini anlattım. Üzüldüğünü söyledi. Henüz her şeyin bitmediğini söyleyince de rahatladı’ dedi.

KAOTİK RUH HALİ VARDI

AVUKAT Yıldız dün akşam katıldğı star TV ana haber bülteninde de Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki JİTEM davasının Ergenekon soruşturmasıyla birleştirileceği yönündeki heberlerin Kırca’yı derinden etkilediğini söyledi. Yıldız ‘Son zamanlarda özellikle bu gelişmelerden dolayı strese girmişti. ‘Beni bu tekerlekli sandalyeyle alıp götürürler mi’ gerginliğiyle bir kaosa girmişti. Biz de kendisine böyle birşeyin mümkün olamayacağını çünkü herhangi bir delillerinin olmadığını söylüyorduk’ diye konuştu.

BENİ DE ALACAKLAR

İNTİHARININ ardından yakınları da, Kırca’nın son dönemlerde ‘hapse girme korkusu’’ yaşadığını öne sürdü. Sabah gazetesine konuşan bir yakını, Kırca’nın son zamanlarda ‘Bir çok değerli generali gözaltına aldılar. Bu haberler üzerine beni de götürürler. Bu felçli halimle cezaevlerinde kalamam. Hapse düşmektense ölümü tercih ederim’ sözünü tekrar ettiğini öğrendik’ dedi.

12 YIL SÜREN DAVA

KIRCA’NIN nüfus kaydına ilişkin bilgilerin mahkemeye gönderilmesinin ardından JİTEM davasındaki ‘sanıklıktan’ düşürüleceği öğrenilirken, 16 yıllık JITEM davasının da ‘mahkeme’ bulumadığı için adliye adliye dolaştığı öğrenildi. 12 yıllık soruşturmanın ardından 2005’te Diyarbakır Cumhuriyet Savclığı’nca hazırlanan iddianameyle açılan dava, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde ‘görevsizlik’ kararlarıyla gidip gelince 2008’de Ankara Uyuşmazlık Mahkemesi, Diyarbakır 2. Ağır Ceza’yı görevlendirdi. Ancak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tekrar görevsizlik kararı verince, dosya tekrar Uyuşmazlık Mahkemesi’ne gitti ve halen burada bekliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri