Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Albay KIRCA intiharı TSK için son damla

20 Ocak 2009 / 10:55
Genelkurmay Başkanlığı, dün evinde intihar eden emekli jandarma Albay Abdülkerim Kırca ile ilgili bir açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, dün evinde intihar eden 'Malul Gazi' olarak emekli Jandarma Albay Abdülkerim Kırca ile ilgili yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta yapılan basın biliri toplantısında değinilen yargılanma hassasiyetine dikkat çekti.

Kişi ve kuruluşların yargısız infaz edilerek suçlu ilan edildiğinin belirtildiği açıklamada Genelkurmay, "Artık, yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır." dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın web sitesinden yapılan açıklama şöyle:

Son zamanlarda, bazı basın ve yayın organlarında, sözde bir itirafçının ifadelerine dayanarak, 10 Nisan 1998’de Serik/ANTALYA’da teröristlerle girdiği çatışmada bakıma muhtaç Malul Gazi olan, Emekli Jandarma Albay Abdülkerim KIRCA ile ilgili olarak suçlayıcı haberlere yer verilmiştir. Dün Emekli Jandarma Albay Abdülkerim KIRCA’nın evinde intihar ederek vefat ettiği öğrenilmiştir.

2. 16 Ocak 2009 tarihli Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı’nda belirtildiği üzere, yargılama sürecinde sorumlu ve duyarlı olması gereken kesimlerin özen ve hassasiyeti göstermesi gerekirken, kişi ve kuruluşların âdeta yargısız infaz edilerek suçlu ilan edilmesi, temel insan haklarına aykırı olduğu gibi hiçbir hukuki ve ahlaki kuralla da bağdaşmamaktadır. Artık, yetkili ve sorumlu makamlar ile sağduyulu medyanın üzerlerine düşen görevleri yerine getirmek üzere söylem yerine gerekli tedbirleri alma zamanıdır.


Kaynak:
Bu haber toplam 1128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri