Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alevi Mitinglerinin Amacı Ne?

11 Kasım 2008 / 09:01
Cumhuriyet Mitingleri bir anda Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Şimdi Alevi Mitingleri mantar gibi patlamaya başladı
Zincirleme 'derin' olaylar: Siyasi cinayetler-Cumhuriyet Mitingleri/ PKK'nın baskınları-DTP eylemleri/ Alevi mitingleri…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile genel seçimler öncesi, siyasi cinayetler ve Cumhuriyet Mitingleri'yle istediğini elde edemeyen ve Ergenekon'dan dolayı deşifre edilme korkusu yaşayan 'Derin El'in, yöntem değişikliğine gittiği üzerinde durmuştuk.

Özetle genel seçimlerden sonra siyasi cinayetler bıçak gibi kesilmiş, ulusalcı mitingler de durma noktasına gelmişti. Sansasyonel cinayetlerin durmasında ve mitinglerin yapılmamasında, 12 Haziran 2007'de Ümraniye'deki cephaneliğin ele geçirilmesiyle birlikte start verilen Ergenekon soruşturması nedeniyle deşifre edilme korkusunun da etkisi büyük olmuştu.

İşte bu noktadan sonra yöntem değişikliğine gidilmiş; PKK ve Kürt kartı devreye sokulmuştu. Genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra PKK sahneye çıkmıştı. Karakol baskınları yaşanmış, kentlerdeki PKK eylemleri tırmanışa geçmişti.

Son olarak asrın davası Ergenekon'un ilk duruşmasına iki gün kala, Apo'nun 'aracı' avukatları tarafından 'Öcalan dövüldü' iddiası ortaya atılmıştı. Bu iddiayı bahane eden DTP, kentleri savaş alanına çeviren eylemlere imza atmıştı.

Yine PKK yandaşları araç ve iş yeri kundaklama eylemlerine ağırlık vermişti. PKK yandaşlarının gerçekleştirdiği eylemler bitmemekle birlikte, gündemden iyice düşerek yerini 'rutin' hale bıraktı.

Bugünlerde yeni bir yöntem devreye sokulmuş gibi: “Alevi kartı”…

Evet PKK ve DTP eylemleri gündemden düşerken; Türkiye tarihinde bir ilk yaşanıyor. Alevi gruplar Cumhuriyet Mitingleri'ni andırır şekilde Ankara'ya çıkarma yaptı.

Pazar günü Başkent'te, Alevi-Bektaşi Federasyonu'nun öncülüğünde düzenlenen 'Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı' mitingi yapıldı. Katılımın oldukça yüksek olması gözlerden kaçmazken bu miting Alevilerin ülke tarihinde yaptığı ilk miting olma özelliğini taşıyor.

Daha önce bölük pörçük eylemler yapılmıştı; ama bu miting, 'organize' olma bakımından yapılan ilk kitlesel miting özelliğini taşıyor.

Peki yapılan tek mitinge bakarak Alevi kartının devreye sokulduğu kanısına varmamız doğru olur mu? Tabii ki doğru olmaz ama Cumhuriyet Mitingleri gibi bu mitinglerin de devamı gelecek. Bunu nerden biliyoruz? Mitingi bizzat düzenleyen kişinin ağzından…

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, yeni ve daha 'organizeli' mitinglerin yapılacağını şu sözlerle duyuruyor: “ Dün (Pazar günü) 200.000 kişiydik, yakın gelecekte çok daha fazla oluruz o meydanda. Bunu da hükümetin bilmesini isteriz. Yakın gelecekte, Kahramanmaraş Katliamı'nın yıldönümü nedeniyle bir miting daha yapacağız.”

Aleviler ilk defa bu kadar kitlesel ve organizeli biçimde meydanlara iniyor. Bunu Ali Balkız'ın kendisi de ifade ediyor ve buna dikkat çekiyor. Evet gerçektende dikkat çekilmesi gereken bir durum. Her şey zincirleme bir şekilde gelişiyor: Siyasi cinayetler-Cumhuriyet Mitingleri/ PKK'nın baskınları-DTP eylemleri/ Alevi mitingleri…

Alevilerin Pazar günü düzenlediği miting, Cumhuriyet Mitingleri'yle olan benzerlikleriyle de dikkat çekiyor. Mitingin adı 'Eşit Yurttaşlık' mitingi ama Cumhuriyet Mitingleri'ndeki sloganlara benzer sloganlar atıldı: “Kahrolsun Şeriat”, “Gün gelecek AKP halka hesap verecek”, “AKP şaşırma, sabrımızı taşırma”, “Eceline susamış AKP iktidarına haddini bildirmeye geldik” gibi…

Cumhuriyet Mitingleri de Alevilerin yoğun olarak destekledikleri mitinglerdi. Hatta Alevi önderler “Bizler olmasaydık, meydanlar boş kalırdı” demişti. Ama Alevi kartı devreye sokulduğundan miting, Alevi maskesiyle veriliyor. Yoksa Pazar günkü mitinge katılanlar uzaydan gelmediler. Cumhuriyet Mitingleri'ndeki kadrolar yine vardı. Birkaç değişiklikle… Alevi mitinglerine bu sefer DTP de destek veriyor.

İnisiyatifi elden bırakmak istemeyen 'Derin El', yeni Alevi kartını devreye sokmuş gibi. Apo'nun adamları 'rutin' eylemlerine dönerken kaos bayrağını Alevi maskeli kişiler devraldı..

Kaynak:
Bu haber toplam 1760 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri