Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aleviler'den CHP'yi şok eden adım

24.08.2009 12:32
Aleviler, kendi haklarını da savunacak bir sosyal demokrat partinin temellerini atıyor.
Sadece Aleviler değil, 'kültürel ve köken farklılığı nedeniyle mağduriyet yaşayan herkes' hedef kitle olarak belirlendi. 15 Ağustos günü Hacıbektaş'ta başlayan toplantılar 11 Ekim'de Ankara'da sona erecek. "Nasıl Bir Türkiye İstiyoruz Çalışma Grubu"nu faaliyete geçiren Aleviler, Türkiye'nin 25 farklı ilinde toplantı yaparak yeni partiyi şekillendirecek.

10-11 Nisan 2009 tarihlerinde Ankara'da bir araya gelen ABF yöneticileri, sol partilerde dağınıklık ve yorgunluk olduğu vurgusu yapmıştı. Alternatif sol parti için çeşitli görüşmeler de yapıldı. İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi'nin öncülük ettiği '10 Aralık Hareketi' ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Grubun yürütme kurulunda, ABF'nin kurucu başkanlarından Atilla Erden ve Ergenekon soruşturmasında örgütün suikast planları içerisinde yer aldığı iddia edilen ABF yöneticisi Kazım Genç de yer alıyor. Grup, "bölge toplantıları" adını verdiği çalışma platformlarını 25 ilde sürdürdükten sonra parti kurma kararını vermeyi hedefliyor. Tekirdağ, Sivas ve Diyarbakır gibi illerde de benzer toplantılar yapılacak. Partinin ana hatlarını oluşturan Alevi Bektaşi Federasyonu, daha önce AK Parti hükümetinin organize ettiği "Alevi çalıştayları" ve "Alevi iftarı" gibi açılımlara sert tepki vermişti. Son olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurumda bir Alevi masası kurulması teklifini reddederek, okullardaki zorunlu din dersi uygulamasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürmüştü.
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri