Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alevi ve sünniler üzerinden oynanmak istenen oyun

16 Aralık 2008 / 13:26
İstanbul'da önce 8 cami peşpeşe kundaklandı. Bu yangınlardan sonra cemevleri yakılmaya başlandı. Ve işte İstanbul'un merkez seçildiği kirli oyun...
İstanbul'da 8 cami bir hafta içinde peşpeşe kundaklandı. Bu yangınların ardından cemevleri yakılmaya başlandı. Alevi ve sünniler arasında çatışma çıkartmayı hedefleyen çirkin oyunu emniyet deşifre etti.

İstanbul’da bir hafta içerisinde 8 caminin kundaklanması üzerine emniyet alarma geçti. Yangınların Cemevleri’ne sıçraması ve tüm Türkiye’ye yayılmasından endişe edilirken, önlemler üst düzeye çıkarıldı.

Eylemlerin bireysel değil örgüt işi olduğu belirlendi. Durumun provokasyona dönmemesi için ‘kırmızı alarm’ veren emniyet, olayın cemevlerine sıçramasından endişe ediyor. Cemevlerinin yetkilileri uyarılarak güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı. Bazı camilerin çevresinde de asayiş uygulaması yapıldı.

CEMEVLERİNDE 24 SAAT NÖBET

Eylemlerin arkasındaki örgüt henüz belirlenemezken, kundaklama ihtimalinin çok yüksek olduğu öğrenildi. Aleviler’e yönelik açılımların tartışıldığı bir dönemde, bunu fırsat bilen örgütlerin Cemevleri’ne saldırma ihtimali ise emniyeti tedirgin ediyor. Bu nedenle her Cemevi’nin önünde 24 saat resmi polis aracı bekletilecek. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, örgütü tespit etmeye çalıştıklarını belirterek ‘Cemevleri yakılırsa, eylemler Türkiye geneline yayılır. Camilerdeki yangınlar, kundaklamadır. Çevredeki MOBESE kameraları inceleniyor’ dedi. Özellikle Anadolu Yakası’nda cami çevresinde dolaşan şüpheli vatandaşların üst araması ve araç araması uygulamalarının sıklaştırılacağı belirtildi. Bu arada İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı camilere kamera yerleştirmek için harekete geçtiklerini açıkladı.

Yangınlarla ilgili özel bir birim oluşturan Emniyet, soruşturmayı çok yönlü sürdürüyor.

‘Provokasyona gelmeyiz’

Suudi Arabistan’da bulunan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Kurban Bayramı’nın 1. gününde başlayan kundaklama olayları üzerine apar topar İstanbul’a döndü. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile 2 görüşen Çağrıcı, yangınlarla ilgili bilgi aldı.

Ardından da ilçe müftülüklerine bir yazı göndip tüm imam ve müezzinleri uyararak olası olaylara karşı güvenliğin en üst seviyede uygulanması talimatını verdi. İstanbul’daki 3 bini aşkın caminin sadece 100’ünde güvenlik sistemi bulunduğunu belirten Çağrıcı ‘Sizce camilerdeki yangınlarla bir provokasyon amaçlanmış olabilir mi?’ sorusuna ise şöyle yanıt verdi: ‘Cami cemaatinin bu türden çocukça, ilkel provokasyonlara gelmeyeceğine yüzde yüz eminim. Çünkü ben bizim camilerimizin cemaatini iyi bilirim. Onlar asla bu tür provokasyonlara gelmezler. Bunu herkes böyle bilsin’ dedi.

BİR HAFTADA 8 CAMİ YAKILDI

Star'ın haberine göre, son bir haftada Anadolu yakasında bulunan 8 camide yangın çıkması üzerine İstanbul polisi cami önlerinde önlem aldı. Bazı camilerde de inceleme yapıldı.
Kaynak:
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri