Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

oturma eylemine hazırlanıyor.

17.11.2010 01:26
Aleviler, zorunlu din dersinin kaldırılması ve AİHM kararlarına uyulması talebiyle, İzmir’de 24 saatlik oturma eylemine hazırlanıyor.

 

Alevi Bektaşi Federasyonu(ABF) İzmir Bileşenlerinin öncülüğündeki oturma eylemi, 20 Kasım Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilecek.

Aleviler, İzmir'de de 24 saatlik oturma eylemine hazırlanıyor. ABF İzmir Bileşenleri’nin, “Asimilasyona son, zorunlu din dersi kaldırılsın” talebiyle, 20 Kasım cumartesi günü İzmir Sümerbank önünde 24 saatlik oturma eylemi yapacağı öğrenildi.

Oturma eylemi öncesinde saat 11.00'da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanacak olan Aleviler, İzmir Sümerbank önüne yürüyecek. Burada yapılacak açıklamanın ardından, 24 saatlik oturma eylemi başlayacak.

-“30 YILDIR DİN DERSİ İŞKENCESİ SÜRÜYOR”-

Aleviler yaptıkları açıklamada, “12 Eylül darbecileri tarafından Alevi çocuklarının asimile edilmesi için zorunlu hale getirilen din dersi işkencesi tam 30 yıldır sürüyor. 30 yıldır, Alevi çocuklarına inanmadıkları bir inancın iman ve itikat esasları öğretilmeye” çalışıldığını belirterek yapacakları oturma eyleminde, zorunlu Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerinin; bireysel, toplumsal, ahlaki, kültürel ve evrensel açıdan, Aleviliğin öğeleriyle bağdaşmadığını dile getirecek, AİHM kararlarına uyulmasını talep edecekler.

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri