Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aleviler Ak Parti'yi samimi bulmadı

25.11.2009 14:08
Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, AKP’nin Alevilerin yanındaymış gibi çıkışlarını samimi bulmadıklarını ifade ederek, şu çok konuşulacak cümleyi kurdu

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, AKP’nin Alevilerin yanındaymış gibi çıkışlarını samimi bulmadıklarını ifade ederek, “Onur Öymen’e kızıp, yurdun çeşitli yerlerinde AKP’ye iltihak eden CHP’li dostlara da bir sözümüz var; yağmurdan kaçıp doluya tutuluyorsunuz” dedi.

 

ABF Başkanı Ali Balkız, yaptığı yazılı açıklama ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim İsyanı’na ilişkin sözleri üzerinden Alevi propagandası yapılmasına tepki gösterdi. İktidar, ana muhalefet, yedek muhalefet derken, konuşulanlar arasında, konuyu “kerbela”ya benzetenlerden “katiline aşık olana” benzetenlere dek türlü çeşitlilik yaşandığını ifade eden Balkız, “Politikacıların dilinden (Onur Öymen nedeniyle) Aleviler düşmez oldu. Herkes Alevileri konuşuyor. Herkes Alevilerin ne denli dostu olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Aleviler madem, hazine. Bir türlü paylaşamıyorlar. Ama öbür yandan da; bu toz-duman içinde, birlikte, hep birlikte açıktan anlaşmışlar gibi, Onur Öymen’in mecliste yaptığı konuşmadan 2 gün önce Alevilerin Kadıköy’de 550 bin kişinin katılımı ile yaptıkları o görkemli mitingi, dile getirdikleri istemlerini görmezden geliyorlar” dedi. Aleviler “Eşit Yurttaşlık” talebi ile 364 gün aradan sonra 2. kez meydanlara inerken, politikacıların Aleviler üzerinden miras kavgası yaptıklarını öne süren Balkız, Dersim taşlanırken Alevi taleplerinin de bu arada unutulmaması gerektiğini vurguladı.

 

-AKP’Yİ SAMİMİ BULMUYORUZ-

 

Balkız, “Meclistekileri ciddiyete davet ediyoruz” derken şunları kaydetti:

“AKP, CHP, MHP Alevilerin dostları iseler eğer; Alevilerin insani, vicdani, meşru ve yasal taleplerine yanıt vermelidirler. Ülkemizi bu ayıptan kurtarmalıdırlar. Boş sözlere artık karnımız tok. Biz Aleviler sizlerin kendi aranızdaki didişmenin malzemesi, çekirdek leblebisi olmayacağız. Onur Öymen olayı nedeniyle, AKP’nin Alevilerin yanındaymış gibi çıkışlarını ne denli samimi bulmuyorsak, CHP’nin yanıtlarını da aynı kategoride görüyoruz. Bu arada Onur Öymen’e kızıp, yurdun çeşitli yerlerinde AKP’ye iltihak eden CHP’li dostlara da bir sözümüz var; yağmurdan kaçıp doluya tutuluyorsunuz. Unutmayın bunların hepsi birer Onur Öymen.”

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri