Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüzbinlerce Alevi Kadıköy'de buluştu

08.11.2009 19:12
Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli Alevi örgütleri üyelerinin katıldığı ''Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı'' mitingi Kadıköy’de yapıldı. Mitingte açılan 'Diyanet kaldırılsın' pankartı dikkat çekti.

Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanan Alevi vatandaşlar, ''Sevgi Bizim Dinimizdir'', ''Madımak Müze Olsun'', ''Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın'', ''Cem Evleri İbadethanemizdir'', ''Diyanet Kaldırılsın'' yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Başlarında ''Medet Ya Ali'' yazılı bantlar takılı olan kalabalık grup, slogan atarak, ıslık ve zılgıtlar ile miting alanına geldi. Burada yapılan konuşmalarda talepler dile geitildi.

Geniş güvenlik önlemleri alınan miting nedeniyle, Rıhtım Caddesi ile Kadıköy'e inen cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, birkaç gün önce Tunceli’ye tarihi bir ziyarete gerçekleştirerek, burada cemevine gitmişti.

kullan

500 BİN KİŞİ KATILDI

Mitinge yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı ifade ediliyor.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği ve çeşitli Alevi örgütleri üyelerinin katıldığı "Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı" adı altında Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen mitinge gelenler, meydana doğru yürüyüşe geçti.

Saat 11.00'de Tepe Nautilus önünde toplanan grup, saat 11.45'de meydana doğru ilerlemeye başladı. Milliyet'in haberine göre, mitinge gelenlerin önünde yürüyen Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, gazetecilerin soruları üzerine “Mahşeri bir kalabalık olacak. 1 milyon kişinin katılımını bekliyoruz” dedi.

kullan

Mitinge gelenler "Sevgi Bizim Dinimizdir", "Madımak Müze Olsun", "Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın", "Cem Evleri İbadethanemizdir", "Diyanet Kaldırılsın" yazılı pankartlar taşıdılar. "Medet Ya Ali" yazılı bantları başlarına takanlar, ıslık ve zılgıtlar ile miting alanına doğru yürüdü. Rıhtım Caddesi ile Kadıköy’e inen cadde ve sokaklar trafiğe kapandı, çevrede geniş güvenlik önlemeleri alındı.

AA - CİHAN

Bu haber toplam 3490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri