Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bardakoğlu görevini devretti

11.11.2010 12:37
Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı görevini Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e devretti. Bardakoğlu, devir teslim töreninde görevden ayrılma nedenini açıkladı.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı görevini Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez'e devretti. Bardakoğlu, devir teslim töreninde görevden ayrılma nedenini açıkladı.

Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Toplantı Salonu'nda görevini yeni başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'e devretti. 
Ali Bardakoğlu, devir teslim törenindeki konuşmasına, "Anlamlı ve bereketli bir günde davetimize icabet ettiğimiz için hepinize teşekkür ediyorum" diye başladı.
Görev yaptığı 8 yıl boyunca bazı konuları başarmaya çalıştığını belirten Bardakoğlu, "Mütevazi olmaya gerek yok, gerçekten kadın hakları konusunda, din anlayışı konusunda, bilgi ve ahlak konusunda, toplumu bütünüyle kucaklama, din, mezhep, meşrep ayrımı yapmadan bir insanı bağrına basma konusunda topluma önemli bir zihniyet değişikliği yaşattık" dedi.

ZAMANI GELDİ
Teşkilat Kanunu'nun olgunlaştığı dönemde, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile görüştüğünü ve Çelik'e "artık yönetimde nöbet değişimi zamanının geldiğini" söylediğini belirtti. Bardakoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Hocam biraz devam edelim demişti. Faruk Çelik, Teşkilat Kanunu geçinceye kadar hiçbir yere kıpırdamamam gerektiğini ama Teşkilat Kanunu çıktıktan sonra yeni yapılanmada bizim talebimizin kabul edileceğini ifade etti. Biz de sağduyu ve metanetle eşimin ve arkadaşlarımın bilgisi dışında görevimize devam ettik. Tabi bu bir nöbettir, değerli Başbakanımızın büyük destekleri oldu ve Teşkilat Kanunumuzun olgunlaştığı dönemde tekrar aynı talebi ilettik. Yani kurumlar da artık insanlara bağlı değildir. Önemli olan sürekli kan tazelemesi yapmak, nöbet değişimi yapmak. Bunun için de yeni dönemde Teşkilat Kanunumuzun öngördüğü yeniden yapılanmada, yeni bir kadronun göreve başlamasının isabetli olacağını ilk defa ben telaffuz ettim. Değerli Bakanım, 'O gün gelsin bir bakalım' dediler. 
Ben hazırlığımı 14 Temmuza göre yapmıştım. Fakat araya ramazan girdi, araya yaz programlarımız girdi, üniversitelerde ve diğer illerde verilmiş sözlerimiz vardı. Diyanet İşleri Başkanlığımız söz veriyorsa, o söz yerine getirilecektir. Bu da ramazan ve ramazan sonrasına sarktığı için bugüne kaldı bu mutlu ve hayırlı iş. Geçtiğimiz hafta Adıyaman ve Isparta'da programlarımızı tamamladık. Değerli Bakanımız Faruk Çelik'e 'Bu hafta konuşalım' diye arz ettim. 'Bu hafta olmaz' dedi. Sezmiş olacak ki 'Yok bu hafta olmaz' dedi. Biz pazartesi Bakanımla artık noktayı koyduk. Bunun doğrusu budur. Çünkü Teşkilat Kanunumuz 13 Temmuzda çıktı ve 6 ay içerisinde yeniden yapılanmayı zorunlu kılıyor. Biz temmuzda aslında zihnen başlamıştık bu hazırlıklara. Bugün, sadece şekli olarak bir devir teslim olacaktır. Bizden sonra görevi teslim alacak bilim, adalet ehli Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamız ve çalışma arkadaşlarımızın bu bayrağı çok daha ileri noktalara götüreceğine inanıyorum. Bundan hiçbirinizin tereddütü olmasın. Diyanet İşleri Başkanlığının geleneği aynen devam edecektir. İslam hepimizin İslamıdır, Diyanet hepimizin Diyanetidir."

Image

ÇELİK: İSLAM ALANINDA EMEKLİLİK YOK
Devlet Bakanı Faruk Çelik, törende yaptığı konuşmada, Bardakoğlu'nun kutlu görevini en yakın mesai arkadaşına devrettiğini söyledi.
Her iki bilim adamının da üniversitelerinde öğrenci yetiştirmekle meşgulken Başkanlığın çatısı altında İslam'a hizmette buluştuklarını dile getiren Çelik, her ikisinin de 30 yılı aşkındır beklenen teşkilat yasasının olgunlaşmasına önemli katkıda bulunduklarını belirtti.
Başkanlığın tüm İslam dünyasına model teşkil eden bir pozisyona getirildiğini vurgulayan Çelik, ''Bu hizmetler kolay hizmetler değil, göz nuru, alın teri, samimiyet var. Sayın Başkanımız Bardakoğlu'na emekleri için çok teşekkür ediyorum'' diye konuştu.
Din, diyanet ve İslam alanında emekliliğin bulunmadığını, emekliliği düşünmenin bile doğru olmadığını ifade eden Çelik, ''Bardakoğlu'nun bu deneyimlerini hem teşkilatla hem İslam dünyasıyla paylaşmaya devam edeceğine inanıyorum'' dedi.
Çelik, konuşmasını her iki başkana da teşekkür ederek bitirdi.

GÖRMEZ: DÜNYADAKİ TÜM MÜSLÜMANLARA HİZMET
Diyanet İşleri Başkanlığına atanan Mehmet Görmez de çalışmalarında sadece Türkiye'yi düşünerek değil, dünyadaki tüm Müslümanlara, yeryüzünün tüm mazlum milletlerine, tüm Müslüman azınlıklara hizmet ilkesinden hareket edeceğini söyledi.
Kalplere sevgi tohumları ekmeye ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Görmez, bu gücün diyanet personelinde var olduğunu kaydetti. Ebediyete intikal etmiş Diyanet İşleri başkanlarına rahmet, hayatta olanlara uzun ömürler dileyen Görmez, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'e de teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Bakan Çelik, eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'na plaket sundu.

KILIÇDAROĞLU: TOPLUMA GÜVEN VEREN BİR İNSANDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'nın Çubuk ilçesinde kurban pazarını gezmesinin ardından bir dinlenme tesisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
''Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun görevinden alınmasını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, bunun kendisi için ''sürpriz'' olduğunu belirtti. Bardakoğlu'nun, ''diyanet işleriyle ilgili yasa tasarısının hazırlanmasına büyük katkı veren bir bürokrat olduğunu, toplum tarafından sevilen, sayılan, sağduyulu söylemleri olan ve güven veren bir insan olduğunu'' ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Görevden alınması doğru değil. Bir kişi görevini layıkıyla yerine getiriyorsa görevini sürdürmesi hepimizin arzusudur. Çünkü bürokratlar iktidarın emir kulu değildir. Sayın Bardakoğlu'nun yaptığı bazı açıklamaların hükümet kanadında ciddi rahatsızlıklar yarattığı görülüyor'' diye konuştu.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da Ali Bardakoğlu'nun Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınmasına ilişkin olarak, ''Bardakoğlu değerli bir bilim adamıdır. 7 yıldır görev başında. Bir görev değişimi olmuştur. Bunun ötesinde başka bir şey aramak doğru değildir'' dedi.

PROF. DR. GÖRMEZ
Prof.Dr. Mehmet Görmez, 1959 yılında Gaziantep'te doğdu. İlk öğrenimini Nizip'te, orta öğrenimini Gaziantep İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1983'te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. 
Bir yandan yüksek öğrenimini sürdüren Prof.Dr. Görmez, diğer yandan önce Kırıkkale'de Kuran kursu öğreticiliği, ardından Ankara'nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu. 
1994'te "Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu" adlı teziyle doktorasını bitirdi. Sözkonusu doktora çalışması, 1996'da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı. 1995-1997 yıllarında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi.
Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev alan Prof.Dr. Görmez, 1997-1998 yıllarında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere'de bulundu. 1998'de yardımcı doçent, 1999'da doçent, 2006 yılında da profesör oldu. 2001–2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. 
Prof.Dr. Görmez, 13 Ağustos 2003'te Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Yayınlanmış bir çok eseri bulunan Görmez, evli ve üç çocuk babası olup, Arapça ve İngilizce biliyor.

Bu haber toplam 1876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri