Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"ELT çalışıyor muydu?"

01.04.2009 18:40
Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte beş kişiyi taşıyan helikopterin ait olduğu Med Air şirketi sahibi Ali Sabancı ELT cihazının çalışmadığına dair iddiaları yanıtladı.
İzmir'de İzAir bünyesine katılan dördüncü uçak için düzenlenen törene katılan Sabancı, Kahramanmaraş'ta düşerek aralarında Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu altı kişinin ölümüne sebep olan helikopterle ilgili soruları cevapladı.

Kaza kırım ekibinin çalışmalarını tamamlayarak rapor hazırlamak üzere dün Ankara'ya döndüğünü kaydeden Ali Sabancı, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekip, dün akşam itibariyle çalışmalarını tamamlayarak kaza mahallinden ayrıldı. Önümüzdeki günlerde onlardan resmî bir şeyler duyarız. Burada yapılabilecek en büyük yanlış, eksik bilgiyle spekülasyona yol açmaktır. Ölenlere de saygı duymak açısından biraz beklememiz lazım ki sivil havacılığın raporu çıksın." dedi.

Havacılık sektöründe, herkesin her şeyi çok iyi bildiğini sandığını vurgulayan Sabancı, "Bu çok konuşan fakat konuyu bilmeyen insanlardan sivil havacılık da muzdarip. Onlara da rahat iş yapma fırsatı vermiyorlar. Spekülasyon oluşuyor. En doğrusu, sabırla kaza kırım ekibinin nihai raporunu beklemektir. Son doğru söz, bu rapordan sonra söylenmelidir. Keşke daha fazla bilgi verebilseydim ama spekülasyon haksızlık olur. Hem ölenlere hem sivil havacılığa hem de bizim şirkete." diye konuştu.

Kazanın olduğu gün, doğru bildikleri bilgilere dayanarak açıklamalar yaptıklarını hatırlatan Sabancı, eleştirilere konu olan ELT cihazının da çalıştığını savundu.

Cihazın kaza anında çalışıp çalışmadığının sorulması üzerine Sabancı, "Cihaz çalışıyordu. Doğru alet takılıydı. Helikopter de regülasyona uygun uçuyordu. Bakımı tamamdı fakat kaza anında ne olduğumu bilmediğimiz için şöyleydi, böyleydi demek, bana göre ölenlere de, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne de saygısızlık olur." şeklinde konuştu.
Sabancı, düşen helikopterin yedi kişilik olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri