Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ali Topuz NOKTAYI KOYDU

10.06.2010 22:35
CHP'nin sol siyasette coşkuya neden olan kurultayından sonra partide patlak veren Gürsel Tekin çatlağı her geçen gün büyüyor. Tekin yarın Kılıçdaroğlu ile görüşecek ama CHP'li vekil sonuca dair çok çarpıcı sözler sarfetti.

 

“CHP İstanbul  İl Başkanı Gürsel Tekin’in yeniden İl Başkanlığı’na gelip gelmeyeceği sorusu” yarın gerçekleşecek olan Kemal Kılıçdaroğlu - Gürsel Tekin görüşmesiyle netleşecek ama İstanbul Milletvekili Ali Topuz soruna ve sonuca ilişkin çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

CHP'de parti içi eleştirileriyle dikkatleri üzerine çeken İstanbul Milletvekili Ali Topuz, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkan seçildiği kurultay sonrasını değerlendirdiği röportajda Gürsel Tekin sorununda değindi ve "Göreceksiniz Gürsel Tekin aday bile olsa, kesinlikle seçilemez ve aday da olamaz." dedi.

Hurhaber.com'dan Şebnem Karaevli'nin sorularını cevaplandıran partinin duayen milletvekillerinden Ali Topuz, Deniz Baykal'ın Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklemediğini ve istifa etmesine rağmen genel başkanlık koltuğunu sadece kendisini uygun gördüğünü savundu.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR İSİM DEĞİL"

Gürsel Pekin'in Parti Meclisi üyeliğine seçilmesinden CHP için adeta kangrene dönen İstanbul il başkanlığı konusuna da değerlendiren Ali Topuz, yerel seçim öncesinde özellikle çarşaf açılımı ile adından söz ettirerek bir anda Baykal'ın prensleri arasına giren Gürsel Tekin'in CHP içinde çok önemli bir siyasetçi olmadığını söyledi.

"ÜÇLÜ ZİRVEYE ZORBALIKLA KATILDI"

Topuz, Gürsel Tekin'in kurultay öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu ile Deniz Baykal'ın evinde gerçekleşen üçlü toplantıya da zorbalıkla katılarak dışarayı, "içeride partinin üç önemli adamı konuşuyor" mesajını verdirttiğini ileri sürerek şunları kaydetti: " Genel başkanın yanında üçlü bir toplantı yapıldı diyorsunuz, böyle bir toplantı söz konusu değil. O toplantı eski genel başkanla , Kılıçdaroğlu'nun ikili toplantısı şeklinde planlanmıştı. Ancak Gürsel Tekin zorbalıkla gidip, kapıdan içeri girip, emrivaki yaparak oraya oturmuştur. Bunu bilmiyordunuz değil mi? Oraya davetli değildi. Davetli olması için de hiçbir sebep yoktur. Oraya zorbalıkla gidip girmiş, ancak dışarıya da partinin üç tane büyük insanı var mesajı vermiştir. Henüz partiye kattığı hiçbir şey yok. Söylediklerinin pek çoğunun da gerçekle ilgisi yok."

2,5 YIL CEZASI YARGITAYDA

Tekin'in 2,5 yıllık hapis cezası olduğunu ve davanın onay için yargıtayda beklediğini hatırlatan Topuz, "Yargıtay bunu onayladığı takdirde ne durumda kalacak? Bakın şimdi , Deniz Baykal niye istifa etti? Bir kaset iddiası çıktı ortaya, bunun partiye zarar vereceğini düşündüğü için istifa etti. Bir mahkeme kararı var mı ? Hayır. Ama Gürsel Tekin için mahkeme kararı var. 2.5 yıl hapis cezası var ve 2.5 yıl kamu görevinden yasaklanmış birisi. Şimdi diyelim ki böyle biri geldi ve genel başkan yardımcısı oldu ve bir müddet sonra da davası yargıtayda onaylandı. Kelepçeyi taktılar, götürdüler. Bu parti için olacak şey mi? Deniz Baykalı'n istifaya mecbur olduğu duruma benzer bir durum, hatta daha ağır bir durum bu. Daha evel bu konuda, böyle bir şaiya çıkmış gibi bir gazete haberleri çıkmıştı Mehmet Sevigen için ve Sevigen istifa etmek zorunda kalmıştı." dedi.

"KESİNLİKLE SEÇİLEMEZ"
Basında bir Gürsel Tekin Lobisi oluştuğunu söyleyen Ali Topuz, Tekin'in aklanmadığı müddetçe tekrar il başkanı olma hevesine kapılmamasını belirterek, şöyle konuştu: "O aklanma olmadıkça, gelip başka görevlere talip olmak, İstanbul’a tekrar il başkanı olmak gibi heveslere kapılmaması lazım. Partisine karşı saygısı , sevgisi olan insanın yapması gereken budur. Bekleyecek ,aklanacak ,bize gelecek. Bunu yapmazsa bizden itibar görmeyi beklemesin." Topuz, "İstanbul il başkanlığı için düşünülen bir isim var mı?" şeklindeki soruya verdiği cevapta ise "Göreceksiniz Gürsel Tekin aday bile olsa, kesinlikle seçilemez ve aday da olamaz." iddiasında bulundu.

Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri