Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alın terini çaldılar

09 Ekim 2008 / 11:38
İşçilerden kesilen paraların sendikalar üzerinden Ergenekon'un finansmanına harcandığı ortaya çıktı. İşte o harcamaların ayrıntıları.

Türk Metal Manisa temsilcisi Mehmet Ali Özaltın, sendika kaynaklarının Ergenekon sanıklarına peşkeş çekildiğini iddia etti. Ergün Poyraz'a ait kitapların sendika tarafından ücretsiz dağıtıldığını söyleyen Özaltın, Kemal Kerinçsiz'in programlarının da işçilerin parasıyla finanse edildiğini anlattı.

Türk Metal Sendikası'nın terör örgütü Ergenekon'a para aktardığını iddia eden sendikanın Manisa İl Temsilcisi Mehmet Ali Özaltın, savcılara 'ifademi alın' çağrısında bulundu. Savcı Zekeriya Öz'ün devreye girmesini isteyen Özaltın, Türk Metal-Sen'in, Ergenekon tutuklularından yazar Ergün Poyraz ile avukat Kemal Kerinçsiz'in faaliyetlerine finansal destek verdiğini iddia etti. Özaltın, "Sendikanın kaynakları, ART'nin kaynakları kullanıldı. ART, yayınları ile Ergenekon'a ciddi destek verdi. Ergenekon'dan tutuklu bulunanların hepsi oranın gediklisiydi." dedi.

Sendikacı Özaltın, dün Zaman'da yayınlanan iddialarını yeni bilgilerle destekledi. Ergenekon soruşturması kapsamında cezaevinde olan Ergün Poyraz'a ilişkin açıklamalarda bulunan sendikacı, Poyraz'ın kitaplarının Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek tarafından finanse edildiğini ve binlerce kitabın bedava dağıtıldığını savundu. Ergün Poyraz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ima edildiği 'Musa'nın Çocukları' adı altında üçlü dizi kitap yayınlamıştı.

Kendisinden 20 milyar para istendiğini, bunu ödemeyi reddettiği için görevden alınmaya çalışıldığını da ileri süren Türk Metal-Sen Manisa Temsilcisi Özaltın, sendikanın ayda 5 milyon YTL aidat geliri olduğunu aktarıyor. Ergenekon ile sendika arasındaki ilişkiye dair iddialarını ise şöyle sürdürüyor: "Kemal Kerinçsiz, Türkiyem topluluğunun İstanbul başkanıydı. Topluluğun bütün finansmanı sendikadan yapılıyordu. Bütün programları Ankara'daki Anadolu Otel'de düzenleniyordu. Kişi başına geceliği 100 dolara Türk Metal Sendikası'na fatura ediliyordu. Üç gün, dört gün yüzlerce insan ağırlanıyordu. Türkiyem topluluğu ve Türk Boyları Federasyonu adına şapkalar, bayraklar yapıldı, bildiriler dağıtıldı. Bunların tek finansörü Türk Metal Sendikası'dır."

Türk Metal'in parası ile kurulan ART'nin şaibeli şekilde Özbek ailesine devredildiği ise Özaltın'ın diğer bir iddiası. Bu konuda, "ART şu anda Özbek ailesinin televizyonu. İki oğlu televizyonu yönetiyor. Savcılar araştırdığında binlerce doların nasıl aktarıldığı ortaya çıkacak." ifadelerini kullanıyor. Özaltın'ın verdiği bilgiye göre sendikanın parasıyla kurulan, ART, şu an Mustafa Özbek'in oğlunun şahsi malı. Sendikanın genel merkezinin en üst katınd da televizyona ait stüdyolar bulunuyor. ART'nın canlı yayınları, eğlence programları halen sendikanın salonunda yapılıyor. Sendikanın elektriği, imkanları kullanılıyor.

Yönetimi eleştiren Manisa temsilcisine tehdit iddiası

Türk Metal Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Sendika yönetimiyle ilgili açıklamasının ardından tehditler almaya başladığını bildirdi. 4 polisin kendisini koruduğunu belirten Özaltın şunları söyledi: "Manisa Şubesi şu an işgal altında, kilitleri değiştirildi. İçeride, 34 plakalı garip garip insanlar geldi. Birtakım yerlere mesajlar veriyorlar. Bunun hesabı 'ağır olacak' diyorlar. Bizim bir tek Allah'a can borcumuz var. Onu da her zaman vermeye hazırız."

Kaynak:
Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri