Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Alışveriş merkezleri iş yapar"

14 Mayıs 2008 / 09:54
Orakçıoğlu: İstanbul'da 200 AVM de iş yapar.

Orka Grup Başkanı Orakçıoğlu, “AVM'lerde satış artmazsa kriz çıkar” şeklindeki endişelere rağmen, turizm potansiyelinin daha fazla kullanılması halinde İstanbul'da 200 AVM'nin de iş yapabileceğini belirtti

Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Ernest Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş'ın başlattığı, 'alışveriş merkezlerinden (AVM) kriz çıkacağı' tartışmasında seçilen yöntemin sektöre zarar verdiğini söyledi. Pastayı büyütecek gündemlere odaklanılması gerektiğini vurgulayan Süleyman Orakçıoğlu, şöyle devam etti: "Aslında biz mevcut pastayı büyütmeden, mevcut pastanın içinde sürekli olarak dilimleri küçülterek hareket etmemiz sonuçta bize zarar veriyor. Onun da çözümü, dünyada 'Alışveriş turizmi' denen olay. Özellikle İstanbul, coğrafi olarak dünyanın önemli kentlerine 2-3 saatlik uçuş mesafesinde 350-400 milyonluk bir nüfusa hitap edebilecek bir kent."

EN ÖNEMLİ GÜNDEM UNUTULUYOR

İstanbul'da 200 AVM'nin de iş yapabileceğini ifade eden Süleyman Orakçıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki 2-3 yıl için İstanbul için 200 AVM konuşuluyor. Bu sayıyı İstanbul olarak kaldıracak durumumuz yok. Ancak İstanbul'un alışveriş konusunda dünyanın cazibe merkezi haline gelmesi durumunda bu 200 AVM'nin iş yapması söz konusu olacaktır. Ancak en az bu gündeme geliyor."

FRANSA ÖRNEĞİ ÖNÜMÜZDE

AVM'lerde genel giderlerin kiralara yaklaştığını ve bunun perakendecileri olumsuz etkilediğini dile getiren Süleyman Orakçıoğlu, işi geliştirecek yeni gündemlere geçilmemesi halinde bundan her kesimin etkileneceğini kaydetti. Alışverişi eğlenceye dönüştürecek kampanyalar yapılması gerektiği ifade eden Orakçıoğlu, Fransa örneğini vererek şöyle devam etti: "Bugün Fransa ve İtalya'da birçok firmanın özel fatura ile o ülkeye gelen turiste sattığı mal, toplam cironun yüzde 50'ler seviyesine çıkabiliyor. Bu da aslında ihracat. Perakende az satıyorsunuz, fakat toplam ciroda yekun tutuyor."

2010'da 350'yi bulacak

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği'nin (AMPD) verilerine göre Türkiye'de şu anda 198 alışveriş merkezi hizmet veriyor. Bunlardan 64'ü İstanbul'da yeralıyor. İstanbul'da 47'si inşaat halinde, 42'si de planlama aşamasında olan projeler olduğu belirtiliyor. İstanbul dışında ise 78'i inşaat halinde, 109'u planlanan yatırım var. 2010'a kadar toplam AVM sayısının 350'yi bulacağı ifade ediliyor.

Yeni Şafak - Şükrullah Dolu

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri