Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Aliyev'le Türkiye'de randevu istedi

06 Kasım 2008 / 22:44
Brüksel'de temaslarda bulunan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Karabağ'la sorunların çözümü için Türkiye'deki olası bir zirveye yeşil ışık yaktı.
Brüksel'deki temaslarına devam eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, son olarak Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geldi. İkili görüşmelerinden sonra bir basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısında ilk sözü alan Barroso, "İkili ilişkilerimizi ve bölgesel meseleleri konuştuk.

Türkiye'nin Kafkas Platformu önerisine Ermenistan'ın olumlu yaklaşmış olması, bizi oldukça mutlu etmiştir. Erivan ile Ankara arasındaki diyalog, Dağlık-Karabağ sorununun çözümünde de önemli rol oynayacaktır. AB, politik ve ekonomik olarak daima Ermenistan'a desteğe hazırdır. Nitekim yakında ülkeye, AB Komşuluk Ortaklığı Girişimi çerçevesinde gerekli reformların yapılması aşamasında yol göstermesi ve yardımcı
olması için gözlemci ve elçi göndereceğiz" dedi.

Barroso'dan sonra söz alan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da, Brüksel'e yaptığı bu ilk ziyarette olumlu tepkiler aldığını ve verimli temaslarda bulunduğunu ifade ederek, AB-Ermenistan ilişkilerini güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sarkisyan, davet olsa Aliyev ile Türkiye'de bir araya gelip gelmeyeceği yönündeki soruya, "Bunu Türkiye'de yapmak benim için oldukça değişik olur. Moskova'da hali hazırda bir araya gelerek bir prensip antlaşması imzaladık zaten. Ancak ben bizi bir araya getirecek her fırsattan memnuniyet duyarım elbette. Dağlık-Karabağ sorununu çözmek adına henüz bir takvim oluşturmuş değiliz. Önce bazı noktalarda ve prensiplerde anlaşma sağlamamız, daha sonra da kamuoyunda destek
almamız gerekli. Bu sürece kamuoyu da katılmalı" şeklinde yanıt verdi.

Barroso da, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Ermenistan ziyareti büyük bir adımdı ve çok önemli bir andı. Ben şahsen bunun için New York'ta Sayın Gül'ü tebrik ettim. Biz hem Ermenistan'ı hem de Türkiye'yi Avrupa'nın bir parçası olarak görüyoruz" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri