Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte her 25 ölümden birinin nedeni !

27.06.2009 01:16
Yapılan araştırmaya göre her 25 ölümden en az 1 tanesinin nedeni açıklandı...
Dünya genelinde kaydedilen her 25 ölümden en az 1 tanesinin alkol kaynaklı olduğu bildirildi.

Toronto Akıl Sağlığı ve Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Jurgen Rehm başkanlığında bir ekip tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, dünyaca ünlü The Lancet tıp dergisinin son sayısında yayımlandı.

Alcohol and Global Health başlığı ile yayınlanan araştırma hakkında konuşan Dr. Rehm, "Artık dünyada daha fazla insan alkolden uzak duruyor. Bu durum, alkol satışı ya da dağıtımının yasak olduğu İslam ülkelerinde olduğu kadar, gelişmiş toplumlarda da giderek yükseliyor" dedi.

Dr. Jurgen Rehm, şunları kaydetti:

"Alkolün kansere neden olduğu bilinen bir gerçek. Alkol nedenli iş ve trafik kazaları, nöropsikiyatri rahatsızlıkları ve alkole olan bağımlılık, her zaman öldürmese de insanları iş göremez hale getiriyor. Ancak baş ve boyun bölgesindeki habis tümörler, mide, kolon ve göğüs kanseri vakalarında alkolün aşırı ve olumsuz etkisi var."

Aşırı alkolün karaciğer ve kardiyovasküler sistem üzerinde de ölüme neden olduğunu söyleyen Rehm, konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:

"Dünya genelinde insanlar, her yıl ortalama olarak benzinlerde kullanılan etanolden 6.2 litre soluyorlar. Bu da herkesin haftada 12 şişe bira ya da orta boy şarap içmesi ile eşdeğerde. Dünyada 25;te 1 olan alkol kaynaklı ölümler, Avrupa ülkelerinde 10;da 1;e yükseliyor. Avrupa ülkeleri arasında da eski Sovyet cumhuriyetleri 7;de 1 ile ilk sırada. Bu ülkelerde her yetişkin günde ortalama 1 şişe votka tüketiyor."

Dr. Rehm, alkol bağımlılarının, aynı zamanda sigara tiryakisi olmaları hususunun, araştırma kapsamında olmamasına rağmen çok önemli bir nokta olduğuna işaret ederek, "Alkolün hayatımız üzerindeki risklerini yeniden düşünmeye ihtiyacımız var. Alkolün yasaklanmasını talep edemeyiz ama, hiçbir şey de sağlığımızdan önemli olamaz" ifadelerini kullandı.
Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri