Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Allah'a yakın olan KÖLE

04.09.2009 01:56
Sevgili Peygamberimiz ashabı ile otururken: "Şüphesiz insanlar içerisinde Allah'a yakın olan kimseler vardır." buyurdu.
Sahabiler: "Ey Allahın Resulü, onlar kimlerdir", diye sorunca, Efendimiz: "Onlar, Kur'an ehli, Allah ehli ve Allah'ın has kullarıdır" diye cevap verdi.

İnsanların en hayırlıları; Kur'an-ı Kerim'i öğrenen ve öğretenler, Kur'an-ı Kerim ile meşgul olanlardır. Onlar 'Sefere' adı verilen kerim ve itaatkâr meleklerle birlikte olacaklardır. Kur'an-ı Kerim'i ezberledikten sonra unutmayan kimseye saygı göstermek, Allah Celle'ye saygı göstermek gibidir.

Salim (ra); insanların en hayırlılarından, Allah'a pek yakın olan, müminlerin tanıması, anlaması ve model alması gereken mübarek bir sahabidir. Allah Teâlâ, Kur'an-ı Kerim ile bazı insanları yüceltmiş, bazılarını ise alçaltmıştır. Hz. Salim, Kur'an'ın elinden tutup kaldırdığı, göklere yükselttiği, dünya ve ahiret saadeti bahşettiği çok bahtiyar bir kimsedir. Zira o, Kur'an'dan önce, pazarlarda alınıp satılan, hor ve hakir görülen zavallı bir köledir.

Zavallı bir köle
Sâlim aslen İranlıydı. İran'ın İstahr şehrinde doğmuştu. Soylu ve zengin bir aileye mensup olan Sâlim bir süre sonra ailesiyle birlikte Übülle şehrine göç etti. Ticaret ve ziraatla meşgul olan ailesi bir baskın sırasında darmadağın oldu. Esir alınan Salim, Kelp kabilesinden bir adama köle olarak satıldı. Küçük çocuk ailesinden çalınmış, meçhul ve acı bir maceraya sürüklenmişti.

Bu macera sırasında ticari bir meta olarak alınıp satıldı, birçok el değiştirdi. Beni Kureyza Yahudilerinden Sellam bin Cübeyr tarafından satın alınarak Medine'ye getirildi. Sâlim'i Medine'de ise Sübeyte binti Yuar adlı bir kadın satın aldı. Sübeyte'nin, öz oğlu gibi ilgi gösterdiği Sâlim'in güneşi, Mekke'nin meşhur zenginlerinden Ebu Huzeyfe'nin Medine'ye gelişiyle doğdu.

Ticari bir seyahatten sonra Mekke'ye dönmekte olan Ebu Huzeyfe Medine'ye uğradı ve burada Sübeyte ile evlendi. Ebu Huzeyfe Mekke'ye, memleketine giderken, yanında henüz evlendiği Medineli hanımı ve onun kölesi Sâlim de vardı.

Muhacirlerin imamı
Mekkeli müminler, Allah yolunda hicret edip Medine'ye, Kuba kasabasına vardıklarında, onlara Ebu Huzeyfe'nin azadlısı Sâlim namaz kıldırdı. Muhacirlerin arasında Hz. Ömer ve Ebu Seleme gibi pek çok sahabi olmasına rağmen, onlar imamlığa Sâlim'i layık gördüler. Sâlim belki düne kadar bir köleydi, ancak muhacirler arasında Kuran-ı Kerim'i en iyi o biliyordu. Efendimiz hicret edip Kuba'ya gelinceye kadar muhacirlerin imamı Sâlim olmuştu.

Resul-i Ekrem Medine'ye vardığında, Sâlim ile Ensar'dan Muaz bin Mais'i kardeş ilan etti. Yine Sâlim, muhacirler arasındaki kardeşlik ilanı sırasında Ebu Ubeyde bin Cerrah ile kardeş ilan edildi.
Bu haber toplam 1892 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri