Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Allah'ın üstüne yemin yok!

08 Şubat 2009 / 16:32
Yemine de laiklik ayarı yapıldı. Artık mahkemelerde Allah üzerine yemin edilmeyecek. Onun yerine bakın ne kondu?
Mahkeme yeminine laiklik ayarı yapılıyor. Mahkemelerde edilen yeminde söylenen "Allahım ve namusum üzerine yemin ederim" cümlesi, "Kutsal saydığım değerler üzerine yemin ederim" şeklinde değiştiriliyor. Hukuk Muhakemeleri Yasa Tasarısı'yla yapılan değişikliğin gerekçesi, yemini daha laik hale getirmek.

Hakim şahide sorar:

"Şahit sıfatıyla sorulan suallere verdiğiniz cevapların hakikate muhalif olmadığına, bir şey saklamadığınıza Allahınız ve namusunuz üzerine yemin ediyor musunuz?"

Ve şahit cevap verir: "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum"

Mahkeme salonlarında, hakim karşısında ifade vermeden önce edilen yemin bu. Amaç bu sözlerle doğru bilgiye ulaşmak. Ama şimdi yeminin değişmesi gündemde. Gerekçesi ise yemini daha laik hale getirmek.
  Bunun için de yemindeki "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum" ifadesi çıkarılıyor, yemindeki "Allahım" ifadesinin yerini "kutsal saydığım bütün inanç değerleri" alacak. Ve bu yemin sırasında mahkeme salonundaki herkes ayağa kalkacak.

Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri süren 458 maddelik Hukuk Muhakemeleri Yasa Tasarısı'na göre, yapılacak değişiklikle, mahkemede edilen yemini herkes kendi inancına uygun algılayacak ve böylece yemine açıklık kazandırılacak.

Yemin değişikliğinin içinde yer aldığı tasarı, komisyondaki görüşmelerinin ardından genel kurul'da ele alınacak.

CNNTürk
Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri