Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alman terör davasından MİT çıktı

27.07.2009 11:06
Almanya'nın en büyük terör davasında yargılanan Türklerden Atilla Selek'in MİT ile bağlantısı çıktı.
Almanya'nın en büyük terör davasında yargılanan Türklerden Atilla Selek, patlayıcı düzeneklerini MİT bağlantılı Mevlüt K. isimli bir başka Türk'ten aldıklarını söyledi. Alman basınına göre, Türkiye ile yaşanabilecek diplomatik sorunlar nedeniyle Mevlüt K. hakkında tutuklama kararı çıkarılamıyor.

Almanya'da iki yıl önce ABD tesislerine bombalı saldırı hazırlığındayken yakalanan ikisi Türk dört zanlının yargılandığı davada, Türkiye'yi ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (MİT) sıkıntıya sokacak iddialar ortaya atıldı. Örgüt evinde ele geçirilen 400 kilogram TNT'nin ateşleme düzeneklerini temin etmekle suçlanan ve kaçtığı Konya'da Türk polisi tarafından yakalanarak geçen yıl Almanya'ya teslim edilen Atilla Selek (24) isimli sanık, MİT bağlantılı Mevlüt K. isimli bir kişinin kendilerine yardımcı olduğunu söyledi. Der Spiegel ve Focus dergilerinde yer alan haberlere göre, Selek, 1100 sayfalık ifadesinde Mevlüt K.'nın planlanan terör saldırısı için ateşleyici mekanizmayı veren kişi olduğu gibi aynı zamanda Türk gizli servisiyle de bağlantı içinde olduğunu anlattı.

"Onsuz yapamazdık"

Selek sorgusunda, "O olmadan bunu yapamazdık. Mevlüt K. gerçekleştirdiğimiz hücre toplantılarına ara verip çıkıyor ve bir saat sonra dönüyordu. Bu aralarda Türk ajanlarla görüşüyordu. Bu buluşmadan sonra tekrar hücre toplantısına gelen Mevlüt K. bir defasında Alman polisinin bir İslamcı terör grubunu takip ettiğini anlattı ve aranan kişilerin isimlerini saydı. Bu isimler arasında ben de vardım. Mevlüt K. 'bu bilgileri gizli servisten çaldım'dedi" ifadelerini kullandı. Der Spiegel'e göre Federal Savcılık, gizli haber alma örgütlerinin olası karmaşık bağlantıları ve Türkiye ile yaşanabilecek diplomatik sorunlar nedeni ile Mevlüt K. hakkında şu an için tutuklama kararı çıkarmıyor. Focus ise söz konusu tutuklama kararının hazırlandığını iddia etti. Selek'in avukatı da işlenen suçun devlet örgütleri gözetiminde gerçekleşmiş olması halinde müvekkiline verilecek olan cezanın daha da azalacağını savundu. Başta ABD'nin Almanya'daki askeri üssü olan Ramstein'ın yanı sıra Frankfurt Havaalanı'nın da aralarında bulunduğu birçok önemli hedefe saldırı hazırlığında olan terör hücresi Sauerland bölgesinde 4 Eylül 2007'de yapıla baskınla çökertilmişti. Bu yıl başlayan davada Selek dışında ikisi sonradan Müslüman olan Alman vatandaşları Fritz Gelowicz (29) ve Daniel Schneider (22) ile Türk asıllı Adem Yılmaz (29) da yargılanıyor.
Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri