Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Alman vatandaşlığına geçiş kampanyası

10 Ekim 2008 / 19:38
Alman hükümeti, Alman vatandaşlığına geçiş kampanyası başlattı
Hükümetin göç ve uyumdan sorumlu bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, vatandaşlığın istihdam yollarını açacağını söyledi. Vatandaşlığa geçiş kampanyasında yaptığı konuşmada Dr. Böhmer, Alman vatandaşlığına geçilerek bu ülkenin memleket edinileceğini belirtti.

Böhmer, "Ben uzun süredir Almanya'da yaşayan ve burayı ikamet merkezleri olarak algılayan ve gelecekte de burada yaşamak isteyenleri Alman vatandaşlığına almaya davet ediyorum. Böylece tüm hak ve görevi üstlenmiş olacaklar. Vatandaşlığa geçenlere tüm kapılar açılmış olacak. Vatandaşlığa geçişin ekonomik açıdan da olumlu etkisi olduğunu biliyoruz. Bu yolla ait olma duygusu da büyüyor" dedi.

Metro istasyonlarında, göçmenlerin yoğun yaşadığı ilçelerde, Almanya'da yaşayan yabancılar için Alman vatandaşlığını daha cazip göstermek istediklerini de sözlerine ekleyen Böhmer, "2007'de Alman vatandaşlığına geçiş de düşüş olduğu için biz daha etkin olmamız gerektiğini düşündük. İşte bu kampanya ile biz sayıdaki düşüşün önüne geçmek istiyoruz. Almanya'nın, ülkemize gelen bu insanlar için sadece istihdam ettikleri bir ülke değil, aynı zamanda yaşamlarının merkezi noktası olmasını da istiyoruz. Alman vatandaşlığına geçerek bu ülkeyi memleket edinsinler" açıklamasında bulundu.

SİYASİ KARİYELERİ DE YÜKSELİR
Alman vatandaşlığına geçenlerin siyasi kariyerlerini de artıracağını ifade eden Böhmer, bunun aynı zamanda Almanya'yı ülke olarak benimsemelerinin bir göstergesi anlamına geleceğini de duyurdu.

Böhmer, "Ve şayet burası benim için mesela yeni ülkem olacaksa, çocuklarım ve de torunlarım da burada yaşayacaktır ve ben de o zaman şunu söylerim, 'Ben buraya aitim'. Bunun üzerine biz Almanlar da şunu söyleriz, 'Siz buraya aitsiniz'. Alman olduktan sonra ise hem seçme hem de seçilme hakkına sahip olunabilinir. Yerel düzeyde milletvekili olunabileceği gibi federal düzeyde de milletvekili olmak mümkün. Mesleki kariyerimi de yükseltebilirim" açıklamasında bulundu
Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri