Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanlar'ın Ergenekon Yorumu

24 Ekim 2008 / 17:16
Alman gazetesi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Ergenekon davasının başlangıcını nasıl değerlendirdi?
Alman gazetesi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Türkiye'de "Ergenekon" davasının başlangıcını "Türk demokrasisi için kısmi bir zafer" olarak değerlendirdi.

Gazetede "Türk kök tedavisi" başlığıyla birinci sayfada yer alan bir yorumda, "derin devlete" karşı açıldığı belirtilen davada ilk kez emekli generallerin, mafya üyelerinin, profesörlerin, hukukçuların ve gazetecilerin birlikte yargılandıklarına dikkat çekilerek, bu davanın sadece başlangıcının bile Türk demokrasisi için bir zafer olduğu görüşüne yer verildi.

Türkiye'de geçen yıllarda gerçekleştirilen çok sayıda cinayetin, özellikle faili meçhul cinayetlerin "Ergenekon" çetesi tarafından işlendiğinin tahmin edildiği belirtilen yorumda, Genelkurmay Başkanlığı'nın da bu konuda hükümet ile birlikte çalıştığı ve ilk kez emekli generallerin tutuklanmasına izin verdiği ifade edildi.

Yorumda ayrıca, AK Parti'nin gittikçe daha milliyetçi bir çizgiye girdiği, AB reformları ve Kıbrıs sorununun çözümü konusunda başlangıçta gösterdiği heyecanı göstermediği, bunun şimdi Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül gibi dış politikada lokomotif konumundaki bir kişinin eksikliğinden kaynaklanmış olabileceği savunuldu.
Kaynak:
Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri