Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanlar:Korkunç Derece de Rahatsızlar!

23 Haziran 2008 / 08:11
Almanya hem ürkek hem iddialı; 'Türkler çarşamba günü ağlayacak" başlığı atan da var "Bunu nasıl yapıyorlar?"
Türkiye'nin Avrupa Futbol Şampiyonası yarı finalinde karşılaşacağı Almanya'nın basını maç öncesinde çeşitli haber ve yorumlara çok geniş şekilde yer verirken, Almanya'nın Türkiye'yi yeneceği görüşünde birleşti.

''Bild am Sonntag'' gazetesi, ''Tüm Türkler çarşamba günü ağlayacak'' başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, Türk Milli Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim'in, ''Panzerler de ezilebilir, şimdi sıra Almanya'da, kork bizden Almanya'' şeklinde konuştuğu belirtildi.

Avrupa Parlamentosu üyesi Vural Öger de Almanya'nın 89. dakikaya kadar 2-0 önde gideceği tahmininde bulunarak, Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw'e defansını son dakikalarda bile sıkı tutmasını önerdi. Öger, aksi takdirde karşılaşmada uzatmaya gidilebileceğini söyledi.

DAUM'UN YORUMU
Gazete, Fenerbahçe'nin eski teknik direktörü olan 1. FC Köln teknik direktörü Christoph Daum'un ''Türkleri böyle yeneceğiz'' başlıklı bir yorumuna da yer verdi. Çok sayıda Türk oyuncuyu tanıdığını ve Türkiye'yle duygusal bağı olduğunu belirten Daum, Türk oyuncuların kondisyonunun yarı final için yetersizliğine inanılmasının yanlış olacağını, Türkiye'deki yabancı teknik direktörler sayesinde yeni bir kondisyon anlayışının da geliştiğini savundu.

TÜRKLERİN KAHRAMANLARI
''Türklerin kahramanları'' başlığıyla gazetede verilen diğer bir haberde de Terim'in yanı sıra Türk milli takımının başarılı oyuncularından kaleci Rüştü Reçber ile Hamit Altıntop, Marco Aurelio, Semih Şentürk ve Hakan Balta tanıtıldı.

Gazete için bir makale yazan Avrupa Parlamentosu üyesi Cem Özdemir ise Alman milli takımda tek eksiğin Türk kökenli bir oyuncu olduğunu belirterek, ailesi Almanya'da yaşayan Hamit Altıntop'un aslında Alman milli takımı için oynaması gerektiğini savundu.

''KORKUNÇ DERECEDE RAHATSIZLIK VEREN BİR RAKİP''
Öte yandan Löw, ''Welt am Sonntag'' ve ''Berliner Morgenpost'' gazetelerinde yayınlanan röportajında Türk milli takımıyla ilgili, ''Korkunç derecede rahatsızlık veren bir rakip. Teknik açıdan çok iyi oyunculara sahip. İki, üç maç kazandığında coşkusu çok büyüyor ve yapabileceklerinden emin. Türkler hayranlık duyulacak bir mantaliteye sahip, kendilerine güveniyorlar ve her an yeniden vurabilirler'' şeklinde görüş belirtti.
''Welt am Sonntag'' gazetesi, ''Son saniyelerin kahramanları'' başlığıyla verdiği haberde, ''Türkler bunu nasıl yapıyor? Avrupa Şampiyonası'nda 408 dakika oynadılar, sadece 9 dakika boyunca önde kaldılar ve yarı finale ulaştılar'' şeklinde ifadeye yer verdi.

''Berliner Morgenpost'' gazetesi de ''Türkiye'nin Beckenbauer'i'' başlığıyla tanıttığı Terim hakkında yayınladığı bir yorumda, Terim'in Türkiye'de hem sevildiğini, hem de çoğu kişi tarafından eleştirildiğini, ancak Türk milli takımının başarılarından sonra kendisini sert şekilde eleştiren Türk basınının bile kendisiyle ''barıştığını'' yazdı.

"Berliner Kurier" gazetesi, birinci sayfada ''Jogi hilali söndür'' başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin her defasında ''Avrupa Şampiyonası ölümünden'' kurtulduğu, ancak çarşamba günü Türkiye'nin de sonunun geleceği şeklinde yoruma yer verdi.

Berlin'de yayınlanan ''B.Z'' gazetesi de Almanya-Türkiye arasında oynanacak yarı final karşılaşması için başkent Berlin'deki tarihi ''Bradenburger Tor''un (Brandenburg kapısı) önündeki ana caddede taraftarların maçı izleyebilmesi için dev ekran konulacağını hatırlattı.
Kaynak:
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri