Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

90 yıllık mumyalanmış cesed

31.05.2009 10:53
Almanya’da bir hastane deposundaki 90 yıllık cesedin, 1919’da öldürülen Marksist lider Rosa Luxemburg’a ait olduğu netleşti.

Almanya’da 90 yıl önce öldürülen Sosyalist hareketin önderlerinden Rosa Luxemburg’un cesedinin Charite Hastanesi’nin anatomi bölümünde bulunduğu iddiası Almanya’nın gündemine oturdu. Berlin’deki Charite Hastanesi’nin Adli Tıp Bölüm Başkanı Prof. Dr. Michael Tsokos, 2007’de hastanenin anatomi deposunda bulduğu ceset üzerinde yaptığı araştırmaların sonuçlarını açıkladı. Haftalık haber dergisi Der Spiegel’e konuşan Tsokos, bodrum katında tahta bir tabutun içinde bulunan başsız, ayaksız ve elsiz cesedin, balmumu ile mumyalandığını söyledi. Soğuk sayesinde iyi korunan ceset üstünde yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlar, Rosa Luxemburg’un 15 Ocak 1919’da öldürülmesinden sonra yapılan otopsi raporlarıyla örtüştü. Cesedin yaşı, ölüm tarihi, anatomik özellikleri ve ölüm nedeni, Luxemburg’unkiyle aynı.

Mezardaki başka bir kadın

Tsokos, "Cesedin Luxembourg’a ait olduğundan yüzde 90 eminim. Herşey buna işaret ediyor. Tek eksik, DNA kanıtı" dedi. Depodoki cesetten alınan DNA örneklerinin, Rosa Luxemburg’un Varşova’da yaşayan yeğeniyle karşılaştırılacağı kaydedildi.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen solcular, Rosa Luxemburg’a ait olduğu sanılan mezarda tören yapıyordu. Şimdi, mezarda yatan kişinin, o dönemde intihar ettiği tahmin edilen başka bir kadın olduğu sanılıyor. Zaten mezardaki kadının anatomik yapısı da dahil birçok özelliği, Luxemburg ile uyuşmuyordu.

Berlin’deki başarısız "Spartakist" devrim ayaklanmasının liderlerinden olan Luxemburg, savaş karşıtı görüşleri nedeniyle de defalarca hapse atılmıştı. Marksistlerin "Devrim şehidi" olarak andığı Luxemburg, aynı zamanda bir filozof olarak kabul ediliyor. Mektuplarıyla tanınan Luxemburg’un birçok kitabı Türkçe’ye çevrildi.

Komünist parti kurucusu

POLONYALI Yahudi tüccarın kızı olarak 1871’de doğan Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht ile1918’de Almanya Komünist Partisi’nin (KDP) kurucuları arasında yer aldı. Luxemburg ve Liebknecht, Reich Meclisi döneminde devlet bakanı Gustav Noske’in emriyle tutuklandı. 15 Ocak 1919’da özel güvenlik birimi merkez binasına getirilen Luxemburg işkence gördü. Kafasına aldığı dipçik darbesiyle bilincini yitiren Luxemburg, Tiergarten istikametine götürülürken araç açılan ateş sonucu öldü. Luxemburg’un cesedi kanala atıldı. Luxemburg olduğu sanılan ceset, 1 Haziran’da bulundu.

Bu haber toplam 2520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri