Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya ve Fransa'dan RET

15.03.2010 18:59
Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Yunanistan'ın borç krizini görüşmek için toplanırken, Almanya ve Fransa'dan gelen açıklamalar AB'nin somut yardım paketi hazırlayacağı beklentisini zayıflattı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ve Fransız meslektaşı Christine Lagarde, hafta sonunda yaptıkları açıklamalarda Yunanistan'a yardım paketinin gündemlerinde olmadığını belirtmişlerdi.

AB Dönem Başkanı İspanya'nın Ekonomi Bakanı Elena Salgado, Avro Bölgesi bakanlarının bugünkü toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın kurtarılması için değerlendirdikleri alternatiflerden birinin; diğer AB üyelerinin koordinasyon içinde Yunan tahvillerine hazine garantisi sunması olduğunu söylese de bu ülkeden resmi bir talep gelmediği için somut yardım miktarını tartışmayacaklarını bildirdi.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Üyesi Olli Rehn ise Avro Bölgesi bakanlarının toplantısına girişinde basına yaptığı açıklamada, Yunanistan'a koordineli ve koşullu yardım çerçevesi için öneri sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Diplomatik kaynaklar, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi çalışacak bir Avrupa Para Fonu kurmak için çalışan Almanya ve Fransa'nın bu aşamada Yunanistan'a somut yardım paketine yeşil ışık yakmasını beklemiyor.

Bütçe açığı geçen yıl gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 12,7'sine ulaşarak Avro Bölgesi tarihinde rekor kıran Yunanistan, AB'ye taahhüt ettiği şekilde açığı bu yıl yüzde 8,7'ye düşürmek için, sendikaların direnişine rağmen 2 önlem paketi açıklamıştı.

Alman yatırım bankası Deutsche Bank, geçen hafta yayımladığı bir analizde, kemer sıkma önlemlerinin bu yıl Yunan ekonomisinin yüzde 4'e kadar küçülmesine ve işsizlik oranının yüzde 20'ye kadar ulaşmasına neden olabileceği uyarısında bulundu. Yunan hükümeti ise ekonominin yüzde 0,8 daralacağını ve işsizlik oranının yüzde 10'da kalacağını tahmin ediyor. Yunan ekonomisindeki hızlı bir daralmanın, ülkenin hali hazırda yüzde 120'ye dayanarak piyasaları ürküten borçluluk oranını daha da kötüleştirmesi ve dış yardımsız borç krizini aşma umutlarını iyice zayıflatması kaçınılmaz görünüyor.

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri