Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya Ve Fransa Karşı

19.03.2010 22:56
Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avro Bölgesi üyelerinin, ikili krediler ve hazine garantileri yöntemiyle Yunanistan'ı kurtarma paketi üzerinde uzlaşmalarını istedi.

 

Barroso, haftalardır AB'de somut kurtarma paketi bekleyen Yunanistan'a destek için yaptığı yazılı açıklamada, avro kullanan ülkelerin Yunanistan'a koordinasyon içinde yardım edebilmeleri için yeni bir enstrüman önermeye hazır olduklarını belirterek, bunun ortaya konulmasının hemen kullanılacağı anlamına gelmediğini kaydetti.

"Mevcut durumun daha fazla sürdürülemeyeceği" uyarısında bulunan Barroso, Almanya'nın sıcak baktığı Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) başvurması seçeneğine karşı çıktı.

Barroso, IMF seçeneği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirterek, ''Önemli olan, bir Avro Bölgesi enstrümanı üzerinde uzlaşabilmek. AB liderlerini en kısa sürede (önerimiz üzerinde) uzlaşmaya davet ediyorum'' dedi.

AB devlet ve hükümet başkanlarının Şubat ayındaki zirvesinde, Avro Bölgesi'nde istikrarın sağlanması için üye ülkelerin gerekirse koordinasyon içinde hızla müdahalede bulunacakları taahhüt edilmesine rağmen başta Almanya'nın itirazı nedeniyle somut bir kurtarma paketinin ortaya konamaması, piyasalarda tedirginlik yaratmıştı.

AB desteği olmadan yüksek faiz sarmalından kurtulması mümkün gözükmeyen Yunanistan, en geç 25-26 Marttaki AB zirvesinde somut kurtarma paketi için haftalardır lobi yapıyor.

Almanya, Finlandiya, Hollanda ve İtalya, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na başvurması seçeneğine yakın dururken, Fransa, İspanya ve Portekiz, Avro Bölgesi'nin güvenilirliğine zarar vereceği gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

2 ay içinde 20 milyar avro borçlanmak zorunda olan Yunanistan, 10 yıllık tahvillerde Avro Bölgesi'nde en ucuz borçlanan Almanya'ya göre yaklaşık yüzde 3 daha fazla faiz ödüyor. Ekonomistler, Yunanistan'ın faiz oranını kısa sürede Avro Bölgesi ortalamalarına çekememesi halinde ülkenin içinde bulunduğu borç sarmalının hızla kontrolden çıkacağı konusunda birleşiyor.

AB istikrar kurallarına göre Avro Bölgesi'ne dahil ülkelerin kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 60'ını geçmemesi ve bütçe açıklarının yine gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 3'ünü aşmaması gerekirken Yunanistan'ın bu yıl yüzde 120'ye ulaşması beklenen borçluluk oranı AB limitini 2'ye ve geçen yıl yüzde 12,7'ye ulaşan bütçe açığı 4'e katlıyor.

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri