Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya ne dedi?

06 Temmuz 2008 / 15:39
Almanya Savunma Bakanlığı Müsteşarı Thomas Kossendey, Türkiye’de gizli İslamlaşma tehlikesinin olduğunu öne sürdü.

Hıristiyan Demokrat Kossendey, AKP’nin kapatılmasının ise çok olumsuz sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.

Aynı zamanda Türkiye-Almanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olan Hıristiyan Demokrat Milletvekili Thomas Kossendey, Deutsche Welle ile söyleşinde, AKP’nin son seçimlerden olağanüstü iyi bir sonuçla çıktığını belirtti ancak daha sonra bazı şeylerin yolunda gitmediğine inandığını söyledi.

“Erdoğan’ın gündeme getirdiği ilk sorunlardan birinin türban olmasını bir hata olarak değerlendiriyorum” diyen Kossendey, “Ben Erdoğan’ın, siyasi bir sembol olan türbanı aşacak içerikte bir anayasa değişikliği yapmasını dilerdim” diye konuştu.

Kossendey, ABHaber tarafından aktarılan açıklamalarında şunları da söyledi:

“Bu tutum Avrupa’da sempati ile karşılanmadı, Türkiye’de karışıklık yarattı. Bence böyle dini bir sembole siyasi veya siyasi bir simgeye dini bir anlam yüklemeye çalışmak yanlış. Bu sadece karışıklık yaratıyor ve kadınlara da bir yararı yok. Ve gördüğümüz gibi Türkiye’de iç huzurun sağlanmasına da yardım etmiyor.”

Anayasa Mahkemesi’nin AKP hakkındaki kapatma davası kararının “kesinlikle hayati önemde” bir karar olacağını ifade eden Kossendey, başörtüsü kararından sonra, AKP’nin de yasaklanabileceği varsayılabileceğini de ifade etti.

“ORDU GERİ PLANDA KALMIŞ İZLEMİNİ YARATIYOR”

Türban kararı için “Anayasa Mahkemesi’nin laiklik çizgisinde aldığı bu karar kuşkusuz siyasiydi” diyen Thomas Kossendey, “Türkiye’de hükümet ve ordu arasında bir iktidar mücadelesi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine de şöyle konuştu:

“Bir tarafta hükümet, diğer tarafta ordu şeklinde bir indirgeme yapamayız. Şu anda, geleneksel Kemalist çizgide olan yargının, bu gerilimi yatıştırmak yerine harekete geçirmek için çaba gösterdiğini görüyoruz. Bence, ordu çok şaşırtıcı bir şekilde, kamuoyunda geri planda kalmış izlenimi yaratıyor. Ama benim edindiğim bilgilere göre aslında ordunun, yargı ile de son derece sıkı bağları mevcut” dedi.

Thomas Kossendey, “Türkiye’de bir İslamlaşma tehlikesi gözlemliyor musunuz?” sorununun karşısında da “En azından bu tehlike gizli bir şekilde mevcut. Yasalar ve yönetmeliklerin İslamlaşmaya yol açtığı söylenemez. Ancak, bu şekilde gizli bir İslamlaşmanın olduğundan söz etmek mümkün, bu bir çeşit mahalle baskısı” dedi. Kossendey sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mesela, kadınların başörtüsü takması ve camilerde müezzinin ezanı daha yüksek sesle okuması... İstanbul’un bazı semtlerinde başörtüsü takan kadınlar takmayanlara göre daha rahat ediyor, ancak 10 yıl önce durum farklıydı. Ben bunun sadece din ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Bazı semtlerde, bazı restorantlarda alkollü içki servisi yapılmıyor veya Türklere içki verilmiyor. Bence bu gizli İslamlaşma, yukardan gelen İslamlaşma’dan çok daha tehlikeli. Yukardan verilen emirle gerçekleşen İslamlaşma ile siyasi yöntemlerle mücadele edilebilir. Ama gizli İslamlaşma ve bunun sonucunda ortaya çıkan toplum baskısı ile siyasi olarak mücadele etmek neredeyse imkânsız.”

“AB MÜZAKERELERİ SÜRMELİ”

AB içinde Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine kuşkuyla yaklaşan siyasi güçlerin olduğunu, Türkiye’nin iç siyasetinde yaşanan gelişmelerin bu kuşkuyu arttıracağını savunan Kossendey, Türkiye’de tam üyelik yerine başka bir yol deneyelim diyeceklerdir. Mesela Avrupa ile özel bir ortaklık” dedi.
Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı, Türkiye’yi Avrupa Birliği yolunda destekleyeceklerini, bunun resmi olarak hükümet protokolünde yer aldığını belirterek “Yapıcı bir destek vermek için çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kossendey, “Dış politikaya ilişkin konuların, iç politikada malzeme yapılması bugüne kadar hiç işe yaramadı. Bence müzakerelere devam edilmeli, süreç işlemeli” şeklinde konuştu.

(ANKA)

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri