Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya PKK İle Temasa

10 Temmuz 2008 / 12:35
Ağrı Dağı'na tırmanış sırasında kaçırılan üç Alman Dağcı için, Almanya Dışişleri Bakanlığı PKK ile temasa geçti. Haber Alman basınından...
Die Welt gazetesinin haberine göre, Federal Dışişleri Bakanlığı, bir kriz masası kurarak, rehinelerin kurtarılması için PKK ile ilişkiye girdi. Alman yetkililere göre, olay Roj TV'nin Almanya'daki faaliyetlerinin yasaklanması ile ilgili olabilir.

Alman Dışişleri Bakanlığında oluşturulan kriz masası, rehinelerin bir an önce serbest bırakılması için girişimde bulunurken, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, “Son durum hakkında bir şey söyleyemeyecegim, anlayışla karşılayın” şeklinde konuştu. Alman yetkililer, eylemi, PKK'nın yayın organı Roj TV'nin geçen ay Almanya'da yasaklanmasına bağlıyor. Die Welt gazetesi, Almanya'nın PKK ile ilişkiye girdiğini yazarken, bakanlık henüz bu haberi doğrulamadı.

Kriz masası çalışanlarının Türkiye'deki yetkililerle ilişkide olduğunu söyleyen Steinmeier, kaçırma eyleminin nedenlerini araştırdıkları ve eylemin barışçıl sona ermesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

PKK'nın rehinelerle ilgili bugün karar vermesi bekleniyor.

PKK'ya yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı'nın, örgütün bugün bir açıklama yapacağını belirttiği kaydediliyor. Alman medyası da, PKK'nın rehinelerle ilgili bugün karar vermesinin beklendiğini öne sürüyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye gidecek Alman vatandaşlarını olası saldırılar ya da kaçırma eylemleri nedeniyle uyardı. Bakanlığın internet sayfasında tehlikeli şehriler listesinde Hakkari, Şırnak, Mardin, Siirt, Van, Ağrı ve Iğdır yer alıyor.

KAÇIRILAN DAĞCILAR BAVYERALI ÇIKTI
Öte yandan, PKK tarafından kaçırılan üç Alman'ın Bavyeralı olduğu belirlendi ve Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı da rehinelerin serbest bırakılması için girişimde bulundu. Eyalet İçişleri Bakanı Joachim Hermann, Münih kentinde dün düzenlediği basın toplantısında, 33, 47 ve 65 yaşlarındaki 3 Alman'ın Bavyera eyaletindeki Niederbayern ve Oberbayern bölgelerinde ikamet ettiklerini açıkladı. Herrmann, kaçırılan dağcıların ailelerine de bilgi verildiğini kaydederek, bu olayı şiddetle kınadığını ve Bavyera eyalet yönetiminin hükümetin kriz masasıyla birlikte işbirliği yaparak kaçırılanların bir an önce sağlıklı bir şekilde serbest kalmaları için her türlü çabayi harcayacaklarını ifade etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri