Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya PKK'yı tehdit olarak görüyor

07.05.2010 19:11
Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Christoph Ahlhaus ve Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heino Vahldieck'in birlikte açıkladığı rapora göre, terör örgütü PKK ülke güvenliğini tehdit ediyor

Hamburg Anayasayı Koruma Dairesinin 2009 yılı suç raporu açıklandı.

Hamburg Eyaleti İçişleri Bakanı Christoph Ahlhaus ve Hamburg Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heino Vahldieck'in birlikte açıkladığı rapora göre, terör örgütü PKK ülke güvenliğini tehdit ediyor.

PKK'nın "güvenliği tehdit eden ve aşırı çabalar içinde olan bir örgüt" olarak nitelendirildiği raporda, Almanya'da halen faal aşırılık yanlısı yabancı örgütler arasında bu örgütün ağırlık oluşturmaya devam ettiği, üye sayısında artış olmamakla birlikte militan tavrını sürdürdüğü belirtildi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneği ise Ayanayası Koruma Dairesi tarafından radikal görüş sahibi olduğu şüphesiyle hala izleniyor.

Vahldieck, "IGMG gibi şiddet kullanmayan örgütler tarafından bile İslamcı çabalar sürdürülmektedir. Her ne kadar Milli Görüş teşkilatı anayasal zeminde kaldığını iddia etse de, genel bakış itibarıyla tavırlarında bugüne kadar hiçbir değişiklik olmamıştır" dedi.

Raporda, aşırı solcu Türk örgütlerinin faaliyetlerinde ise kayda değer gelişmeler olmadığı ifade edildi.

Aşırı dinci "İslami Cihat Birliği" yandaşlarının 2009 yılında da Almanya'dan Pakistan'a giderek terör kamplarında eğitim aldığı kaydedilen raporda, şiddet eğilimli İslamcı grupların Almanya için tehdit oluşturmaya devam ettiği, Hizb-üt Tahrir ile Türk Hizbullah grubunun da şiddete destek veren radikal gruplar arasında yer aldığı kaydedildi.

Bakan Ahlhaus, "İslamcı terörizm Almanya'nın güvenliğini tehdit etmeyi sürdürüyor. Nitekim 2009 yılında genel seçimlerden önce Almanya'ya yönelik bir saldırı planı olduğu internet üzerinden yayımlandı. Videonun hedefinde doğrudan Almanya yer almaktaydı. Kapımız tüm misafirlere açıktır, ancak demokratik hukuk düzenimizi kim suistimal ederse, ülkemizde yeri yoktur" diye konuştu.

Raporda, Hamburg'da aşırı solcu grupların neden olduğu şiddet olaylarında 2008 yılına göre yüzde 40 oranında artış görüldüğü, buna karşılık aşırı sağcıların şiddet olaylarında azalma kaydedildiği bildirildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri