Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'daki soruşturma durduruldu

23 Temmuz 2008 / 17:07
Almanya'nın Rheinland -Pfalz Eyaleti'ne Bağlı Ludwigshafen Kentinde 3 Şubat'ta Çıkan ve 9 Türkün Hayatını Kaybettiği Yangınla İlgili Soruşturma Durduruldu.
Almanya'nın Rheinland-Pfalz Eyaleti'ne bağlı Ludwigshafen kentinde 3 Şubat'ta çıkan ve 9 Türkün hayatını kaybettiği yangınla ilgili soruşturma durduruldu. Soruşturmayı yürüten Frankenthal Savcılığı 200'ün üzerinde iz, 120 civarında şahit, polis, itfaiye memuru ve ilkyardım ekiplerinden 164 kişinin değerlendirmeleri, yüzlerce fotoğraf ve video çekiminin incelenmesine rağmen yangının sebebinin şimdiye kadar aydınlatılamadığını açıkladı. Savcılık tekrar yapılan kapsamlı soruşturma sonrası şu anda başka ek bir soruşturma konusu olmadığı için soruşturmanın kapatıldığını açıkladı.

Dedektiflerin yangınla ilgili olarak yaptıkları araştırmada yangının bodrum katındaki tahta merdivenlerde başladığının tespit edildiği, yangının binanın merdivenlerine sıçradıktan sonra da hızla büyüdüğü ve tamamen tahta olan merdivenlerden dolayı hızla üst katlara çıktığı belirtildi. Daha önce yapılan incelemelerde yangının herhangi bir teknik arıza veya elektrik tesisatı kaynaklı olmadığı açıklanmıştı. Uzmanların, binanın "kundaklandığı olasılığına neredeyse hiç inanmadıkları'' ve yangının çok büyük olasılıkla ''bugüne kadar kaynaklandığının tahmin edildiği kaydedildi. Savcılıktan yapılan açıklamada, "Elimizdeki soruştuma sonuçlarına göre yangın şimdiye kadar belirlenemeyen ihmalkar bir davranıştan kaynaklandı. İlerde yangın sebebiyle ilgili muhtemel yeni ipuçları veya bilgiler ortaya çıkarsa soruşturma derhal tekrar başlatılacak." denildi.

Gaziantepli ailelerin oturduğu dört katlı binada çıkan yangında beşi çocuk, 9 Türk yanarak can vermişti. Yangında uzun süre kundaklama olabileceği şüphesi üzerinde durulmuştu. Zeki Karakaplan'a ait olan ve 52 kişinin oturduğu binada çıkan yangında, 50 yaşındaki Medine Kaplan, gelinleri Hülya Kaplan (33) ve Döne Kaplan (25) ile çocukları Kenan (2), Kamil Kaplan (3), Karanfil Kaplan (7), İlyas Kaplan (3) ve Dilara Kaplan (7) yaşamını yitirirken, 60 kişi de yaralandı. Belma Özkaplı (22) ise panikle binadan atlayarak yaşamını yitirmişti.

Konu Alman ve Türk yetkilleri tarafından ciddiyetle ele alınmış, yangın için oluşturulan 50 kişiliksoruştuma ekibine Türkiye'den de dört uzman katılmıştı. Yangın mağdurlarına yönelik olarak da Ludwigshafen Belediyesi ve Türk Dernekler başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarca yardım kampanyaları açılarak geride kalan aile fertlerine destek çıkılmaya çalışılmıştı.sondakika
Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri