Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'nın merkezine Türk camisi dikilecek

29 Ağustos 2008 / 15:54
Almanya'nın Köln kentinde yapılacak dev cami savaşını Türkler kazandı. Köln Belediye Meclisi, minaresi 55 metre uzunluğunda olacak caminin yapımına onay verdi.

Köln'ün Ehrenfeld mahallesinde yapılacak caminin inşasını engellemek amacıyla Anti Cami Partisi bile kurulmuştu.
Köln Belediye Meclisi'nin onayına rağmen aşırı sağcı Anti Cami Partisi mücadeleyi bırakmıyor. Parti 19 Eylül'de cami karşıtı bir gösteri düzenlemeyi planlıyor. Gösteriye Avrupa'nın her tarafındaki aşırı sağcıların katılması bekleniyor. Alman polisi protesto gösterisine Avrupa çapında 40 binden fazla aşırı sağcının katılacağını tahmin ediyor.

Köln Belediye Meclisi'nde üyesi bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi, Liberal Parti (FPD) ve Sosyalist Parti (Linke) caminin yapılması yönünde oy kullanırken, Alman Başbakanı Angela Merkel'ın Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) karşı yönde oy verdi. Ancak Hıristiyan Birlik Partili Köln Belediye Başkanı Fritz Schramma caminin inşa edilmesi için oy kullandı. Schramma partisi CDU üyelerin de olumlu oy kullanmasını arzuladığını ama bunda başarılı olamadığını söyledi.

Almanya'nın Köln kentinde Ehrenfeld mahallesinde yapılacak caminin minaresinin uzunluğu 55 metre, kubbesi ise 37 metre uzunluğunda olacak.

Nazi toplama kamplarında tutulan ve hayatta kalmayı başaran ünlü yazar Ralph Giordano da Köln'de büyük bir cami yapılmasını eleştirmişti. Giordano, caminin inşa edilmesini, Almanya'da Müslümünların güç denemesinin sembolü olarak gördüğünü söylemişti.

 

 

 

 

 

 


 

Kaynak:
Bu haber toplam 4712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri