Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ALPERENE SON GÖREV

31.03.2009 14:16
Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için tören düzenleniyor.
Türk siyasetinin ilkeli, dürüst ve saygın ismi BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu son yolculuğuna uğurlanıyor.

13:33 Cenaze namazı kılınıyor
Öğle namazını kılan cemaatin de saflara katılması ile cenaze namazına geçildi. Cenaze namazının en ön safında devlet erkanının ve parti yöneticilerinin yanı sıra Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan da yer aldı. Cenaze namazını Dİyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı.

13:23 - Cumhurbaşkanı Gül'de Kocatepe'de
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.

13:22 - Tacettin Dergahı'nda hazırlıklar sürüyor
BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun defnedileceği Tacettin Dergahı haziresinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Şu sıralarda Yazıcıoğlu'nun kabri kazılıyor.

13:17 - İlker Başbuğ da Kocatepe'de
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'da Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.

13:06 - Öğle ezanı okundu
Ankara'da öğle ezanı okundu. Öğle namazını müteakip venaze namazı kılınacak.
Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemil Çiçek, Deniz Baykal, Mehmet Ağar Kocatepe bahçesinde ilk göze çarpanlar.

13:05 - Kocatepe'de sevgi seli
Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camiine çıkan tüm yollar cenaze namazı için gelen vatandaşlarla doldu taştı.

13:04 - Yazıcıoğlu'nun cenazesi Kocatepe Camisi'ne getirildi
Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, TBMM'de düzenlenen törenin ardından cenaze namazı için Kocatepe Camisi'ne getirildi. Kocatepe Camisi'nin merdivenlerinde bekleyen partililer, Yazıcıoğlu'nun cenazesinin bulunduğu aracın üzerine kırmızı karanfiller attı. Kalabalık nedeniyle bir süre araçtan indirilemeyen cenaze, alanın boşaltılmasının ardından alınarak cami avlusuna getirildi.

Protokolün geçişi için açılan polis barikatlarından alana girmek isteyen partili ve vatandaşların aşırı yüklenmesi nedeniyle Kocatepe Kültür Merkezi önündeki güvenlik noktalarında kısa süreli izdiham yaşandı. İzdiham nedeniyle fenalık geçiren bazı vatandaşlar, polis tarafından daha sakin bölgelere alınarak dinlendirildi.
Parti yöneticileri de ses araçlarından partililere ve vatandaşlara sağduyulu davranmaları yönünde çağrıda bulundu.

13:01 - Bülent Uygun'dan duygu dolu şiir: Biliyorum üşümeyeceksin bir daha
Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekiler için yazdığı şiirle duygularını ifade etti.

Yaşarken yüreğiniz söküldü mü yerinden
Konuşurken diliniz kitlendi mi hiç?
Yanan ateşe el uzattınız mı, kırıldı mı parmaklarınız teker teker?
Ciğerinize hançer saplandı mı nefes alıp verirken
Çat ayazda dondunuz mu hiç?
Kerbela'da yanarken inlediniz mi bir yudum su diye?
Bu acılar tarif değil ki, yüreğim yangın yeri gibi yanmakta
Yüreğim yangın yeri şimdi, Ne söz dinler, ne sükut eder.
Ruhum çıplak, ruhum bedensiz acısı, yanmaktan daha beter
Bu ne ateş ki, yandıkça yanmakta?
Bilen yok mu, nasıl diner, nasıl söner?
Yokluğu hançer gibi saplanmakta.
Şüphe yok, herkes Rabbin'e döner
Kekik kokulu değil artık dağlarım
Üstünde ağlamaklı yılkı atları
Biliyorum üşümeyeceksin bir daha
Çünkü üstünde Resul'ün kanatları

12:40 - Vatandaşlar ve partililer Kocatepe Camisi'nde toplandı
Vatandaşlar ve partililer Kocatepe Camisi'nde toplandı. Törene katılacaklar sabah erken saatlerden itibaren kentin değişik bölgelerinden Kocatepe Camisi'ne doğru gruplar halinde yürüyüşe geçti. Emniyet güçleri de cami etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Cami avlusuna girmek isteyenler, polisin oluşturduğu güvenlik noktalarından aranarak alana alındı.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun yazdığı şiirden ''Ey sonsuzluğun sahibi sana ulaşmak istiyorum'' dizesinin gül resmi üzerine yazılı olduğu kokartlar takan vatandaş ve partililer, cami avlusunda sık sık tekbir getirerek dua ediyor.

12:00 - BBP önündeki kalabalık artıyor
Muhsin Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için Türkiye'nin 4 bir yanından gelen sevenleri, BBP Genel Merkezi önünde toplanıyor. Buradan da yaya olarak Kocatepe Camiine geçiyor.

11:35 - 1 dakikalık saygı duruşu
Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşı tören kıtasının omuzlarında tören alanına getirildi. Burada ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunu ardından Yazıcıoğlunun naaşını taşıyan cenaze aracı, tekbirler eşliğinde TBMM bahçesinden Kocatepe Camiine doğru yola çıkarıldı.

11:31 - Erdoğan tören alanında
Muhsin Yazıcıoğlu için TBMM bahçesinde düzenlenecek tören için çok büyük bir kalabalık toplandı. Başbakan Erdoğan tören alanına geldi. Cenaze töreninde kabine üyeleri de tam kadro hazır bulundu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da tören alanına geldi.

11:15 - Cenaze kortej eşliğinde Meclis'e götürülüyor
Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, partililer tarafından Gazi Hastanesinin morgundan alındı.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi saat 10.30'da hastane morgundan alınarak Altındağ Belediyesine ait ambulansa konuldu. Cenazenin morgdan çıkarılması sırasında burada toplanan partililerin göz yaşlarını tutamadıkları görüldü.

Yazıcıoğlu'nun cenazesini taşıyan ambulansın bulunduğu kortej, TBMM'deki tören için hareket etti. Kortej, Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve İnönü Bulvarı güzergahını izleyerek, TBMM'ye ulaşacak.

Yazıcıoğlu'nun cenazesini almak için hastane önünde toplanan partililer, sık sık tekbir getirdiler. Ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu dövizler, parti bayrakları ve Türk bayrakları taşıyan partililer, yakalarına da parti amblemi bulunan kokart taktılar.

Partililer, ambulansın arkasında ''Türk ve İslam aleminin başı sağ olsun'' yazılı pankart taşıyor.

11:11 - Yazıcıoğlu için TBMM'de hazırlıklar tamamlandı
25 Mart Çarşamba günü Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken bindiği helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bugün Ankara'da düzenlenecek törenlerden son yolculuğuna uğurlanacak.

19, 20 ve 23. dönemlerde Sivas Milletvekilliği yapan Yazıcıoğlu için ilk tören Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilecek. Yazıcıoğlu için burada devlet töreni yapılacak. Tören için hazırlıklar yapıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra muhalef liderlerinin tam kadro katılması beklenen törene çok sayıda vatandaşın iştirak etmesi bekleniyor. Yazıcıoğlu için saat 11.30'da düzenlenecek devlet töreninin ardından Büyük Birlik Partisi Genel Merkezi'nde de bir tören yapılacak. Yacıcıoğlu daha sonra Kocatepe camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Tacettin Dergahı'nda ebedi istirahatgahına uğurlanacak.

10:00 - Çok sayıda partili Ankara'da
Sabah erken saatlerden itibaren, Yazıcıoğlu'nun memleketi Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle başkente gelen çok sayıda vatandaş, gruplar halinde cenaze namazına katılmak üzere Kocatepe Camii'ne doğru yürüyüşe geçti.

Beşevler ve Tandoğan kavşağını takip ederek Gazi Mustafa Kemal Bulvarından yürüyen grup, sık sık tekbir getirerek Yazıcıoğlu için dua etti.

Yürüyüş yapan gruptakiler, ellerinde Yazıcıoğlu'nun fotoğraflarının bulunduğu ve altında ''Üşüyoruz başkan'', ''Türk milletinin başı sağ olsun, Allah büyüktür'' yazan dövizlerle Türk bayrakları ile parti bayraklarını taşıdılar.

Yürüyüş sırasında kaldırımda bekleyen ve binaların camlarından grubun geçişini izleyen vatandaşların da tekbir getirip dua ettikleri görüldü.

Cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camii'nde geniş güvenlik önlemleri alınırken, yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların konuşlandırıldığı ve cenaze töreni için yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.

09:15 - Alperenler, Ankara'ya akın ediyor
Türkiye'nin değişik illerinden Ankara'ya akın eden BBP'liler ve Alperen Ocakları'na bağlı gruplar, 19 Mayıs Stadyumu'ndan yürüyüş yaparak genel merkez binasının bulunduğu Çankaya ilçesindeki Tuna Caddesi'ne geldi.

Grup, ellerinde Türk bayrakları ve Yazıoğlu'nun fotoğrafları ile 'Hepimiz Muhsin'in askerleiyiz', 'Muhsin Alperen', 'Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez' sloganları atarak genel merkez binasına yürüdü.

Genel merkez binasına gelen gruplar, burada tekbir getirdi. Sabahın erken saatleri ile beraber genel merkez binasının önü Türkiye'nin değişik illerinden gelen alperenler ile dolup taştı.

BBP Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıoğlu için genel merkez binasında, TBMM'de ve Kocatepe Camii'nde tören yapılacağı öğrenildi. Yazıcıoğlu'nun naaşı, cenaze töreni sonrasında Altındağ ilçesi Talatpaşa Bulvarı üzerinde bulunan Tacettin Dergahı'nın bahçesine defnedilecek.
Bu haber toplam 8560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri