Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altının fiyatı 8 kat artacak!

20.10.2009 12:50
Altın fiyatları tarihi zirveyi gördü artık artmaz diyorsanız yanılıyorsunuz. Yabancı analistlere göre tam 8 kart artacak!
Yabancı analistler altın fiyatlarının 1980'li yıllardaki fiyatı ile kıyaslandığında enflasyona göre artmadığını belirterek fiyatlarda sekiz kata kadar artış öngörüyor.

YATIRIMLARI KORUMA ARACI

Altının yükseleceğini öngören yatırımcılar hali hazırda yaşanan rekor borçlanmanın ve düşük faiz oranlarının ekonominin toparlanmaya başlaması ile hızlı bir enflasyon dönemi yaratmasını bekliyor. Bu yüzden yatırımcılar ekonomik karışıklık ve belirsizlik dönemlerinde korunmak için altın yatırımını tercih ediyor.

Bloomberg'e konuşan Armored Wolf LLC adlı hedge fon kuruluşundan John Brynjolfsson, altının döviz kurundaki değer kaybına karşı riski azaltan yatırım olduğunu söylerken, külçe altının ons fiyatının 2 bin dolar seviyesini göreceğini öngörüyor.

7 BİN DOLARIN ÜSTÜ

Haber analizde, daha kesin enflasyon değerlemesi yöntemi kullanan Shadowstats.com adlı sitenin editörü aynı zamanda ekonomist olan John Williams, altının 1980 yılındaki rekor seviyesini yakalaması için fiyatının altı kattan daha fazla artması gerektiğini söylüyor.

Williamson, ABD yönetiminin geçtiğimiz 20 sene içerisinde hayat pahalılığını tüketici fiyatlarına tam olarak yansıtmadığını, eğer yansıtmış olsaydı altının onsunun 1980 yılındaki rekor fiyata denk gelmesi için 7 bin 150 dolar olması gerektiğini belirtiyor.

Haberde merkezi Channel Adaları’nda bulunan yaklaşık 800 milyon dolar değerinde altın ve gümüş yatırımını yöneten GoldMoney.com adlı internet sitesinin kurucusu James Turk’ün de görüşlerine yer veriliyor.

ALTIN SEKİZ KAT ARTACAK

Turk, altın ile Dow Jones Sanayi endeksi arasında bulunan tarihi bağ nedeniyle altın fiyatlarının sekiz kat artacağı öngörüsünde bulundu. Turk, Dow Jones’un 1980 yılından beri 10 kat artış sağladığını da sözlerine ekledi.

Turk, altın ve bu yıl yüzde 14 değer kazanarak 10 bin seviyesine çıkan Dow Jones endeksinin Büyük Buhran ve 1980’lerin başında yaklaşık aynı düzeyde bulunduğunu söylerken, 21 Ocak 1980 tarihinde altının vadeli işlem fiyatının 873 dolara çıktığını, Dow Jones Endeksi’nin ise 946 dolara indiğini hatırlattı.

Turk, “Dolar sürekli olarak değer kaybediyor ve enflasyon etkisinde kalıyor” dedi ve şu ifadeleri ekledi,"2013 yılı itibariyle altın 8 bin dolar, Dow [Jones] ise 8 bin puan seviyesinde olacak.”
Bu haber toplam 2818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri