Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altın kralı sıtmadan öldü

13 Mayıs 2008 / 09:28
İstanbul Altın Rafinerisi'nin 38 yaşındaki patronu Ömer Halaç, Afrika seyahati sırasında yakalandığı sıtma sonucu hayatını kaybetti.

Bir haftadır ölümle pençeleşen Halaç'ın Afrika seyahatine çıkmadan önce aşı yaptırmadığı ortaya çıktı.

İstanbul Altın Rafinerisi'nin 38 yaşındaki genç patronu Ömer Halaç, yakalandığı sıtma hastalığına yenik düştü. Afrika seyahati sırasında sıtma hastalığına yakalanan Ömer Halaç, bir haftadır İstanbul Acıbadem Hastanesi yoğun bakım servisinde, geç teşhis edildiğinde ölümcül olabilen sıtma hastalığıyla mücadele ediyordu. Afrika seyahatine çıkmadan önce bölgede çok sık görülen sıtmaya karşı koruyucu aşı yaptırmayan Halaç, doktorların tüm çabalarına rağmen, önceki gün genç yaşta hayatını kaybetti.

AFRİKA'DAN DOKTOR GETİRDİK

Acıbadem Hastanesinde Ömer Halaç'ın tedavisini yürüten doktorlardan Atasan Fıstıkçı, Halaç'ın sıtmanın en öldürücü olanına yakalandığını belirterek, “Ömer Halaç'ın şikayetleri Kırgızistan'da başlamış. Türkiye'ye geldikten sonra şikayetler artınca hastanemize getirildi. Daha önce hastalığıyla ilgili başka bir hastaneye gidip gitmediğini bilmiyorum. Ancak bir hafta önce bize geldiğinde durumu ciddiydi. Sıtmanın en öldürücü türüne yakalanmıştı. Hastalığı çok agresif seyretti. Afrika'da yaygın olan sıtma konusunda daha uzman oldukları için Afrika'dan bir grup doktor getirdik. Ancak tüm çabalara rağmen tedaviye cevap vermedi ve hastamızı kaybettik” dedi.

RİSKLİ BÖLGEYE GİDEN AŞI YAPTIRSIN

Dr. Fıstıkçı, Ömer Halaç'ın Afrika'ya seyahat etmeden önce sıtmaya karşı koruyucu olarak aşı yaptırmadığını belirterek, “Afrika'da sıtmanın çok yaygın bir hastalık olduğu bilinir. Ömer Halaç, bu seyahate çıkmadan önce sıtmaya karşı aşı yaptırmalıydı. Afrika gibi belli bölgelere giden insanlar, o bölgede bulunan hastalıkları bilmeli ve gitmeden önce bu hastalıklara karşı koruyucu önlemlerini almalı” diye konuştu. Evli ve 3 çocuk babası olan Halaç'ın cenazesi bugün Eyüp Sultan Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Afrika gezilerini kaçırmıyordu

Afrika ülkelerine Türk işadamlarının düzenlediği iş gezisi heyetlerinde yer alan Ömer Halaç, bu ülkelerde altın çıkarmak ve gelecek ham altını rafine etmek üzere çalışmalar yapıyordu. İstanbul Altın Borsası, Hazine Müsteşarlığı, Vakıfbank'ın da ortağı olduğu İstanbul Altın Rafinerisi'nin yüzde 99 hissesi Halaç'a ait. Vefatına kadar Ömer Halaç'ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü İAR'ın 5 kişilik yönetim kurulunun ikisi devlet, biri Vakıfbank tarafından atanıyor. Diğer yönetim kurulu üyesi kardeşi Özcan Halaç. Ömer Halaç, İstanbul Altın Borsası Uzlaşma Kurulu Başkanı olarak da görev yapıyordu.

Yeni Şafak - Zeynep Çiftçi

Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri