Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altın Rekora Doymuyor!

26.11.2009 10:53
Altının onsu, yüzde 2'ye yakın bir yükselişle 1.192,60 dolar düzeyine çıktı ve yeni rekor seviyesine ulaştı.
Altının yükselişinde, sadece ABD Dolarındaki zayıflığın olmadığını belirten uzmanlar, merkez bankalarının da kıymetli maden satın almaya başlayacağını yönelik haberlerin altının yükselişinde etken olduğunu vurguluyor.

Bu arada, gümüş de, son 16 ayın en yüksek düzeyinden işlem görüyor.

Öte yandan yurtdışında yaşanan yükseliş içerideki fiyatları da etkiliyor. Alım satımı en çok yapılan altın türü olan çeyrek altının fiyatı 94 liraya kadar ulaştı. Uzmanlar, çeyrek altının 100 liraya kadar gidebileceğini söylüyor.

YASTIK ALTINDA SERVET VAR

Türkiye'de yastık altında 5 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar, bunun değerinin 180 milyar dolara yaklaştığını belirtiyor.

FİYATLAR DAHA YÜKSELİR Mİ?

İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkanı İmam Altınbaş, altın fiyatlarının artık çok fazla yükselmeyerek geriye doğru gelmesini beklediğini bildirdi. Dünyada fiziki altın kullanımının yüzde 50'ye düşmesine karşın, altın fiyatlarının aşırı değerlenmesini doğru bulmadığını ifade eden Altınbaş, “Bir şeyin çok değerlenebilmesi için kullanıcısının, talebinin çok olması lazım. Şimdi altın kullanılmıyor. Fiziken tüketilmiyor. O zaman bunun
değeri neden artıyor? Dolayısıyla değerinin niye arttığını da anlamıyorum, bu fiyatların geriye doğru geleceğini düşünüyorum” diye konuştu.
Fiyatların, dünyada altının ons fiyatının düşmesi ile mümkün olabileceğini belirten Altınbaş, şunları kaydetti:

“Dünyada altının ons fiyatlarının 3-6 ay arasında 900
dolar
seviyesine gelmesini bekliyorum. Buna paralel olarak 22 ayar 1,75'lik çeyrek altın fiyatları da geriye doğru gelir. Altının ons fiyatı düşünce, o da düşecek, 70 liraya doğru gelir. Bu da 3 ile 6 ay arasında olur.”
Bu haber toplam 2408 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri