Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altını olan kuyumculara koşuyor

14.05.2010 09:10
Başta Almanya olmak üzere Avrupalı yatırımcılar paradan altına yöneldi fiyatlar fırladı. Biz de ise altını olan vatandaşlar kuyumculara koşuyor
Altın fiyatları son bir haftadır rekora doymuyor, yurt dışı piyasaların etkisi ile tırmanıyor. Altın fiyatlarını, euroya olan güvenin sarsılması tetikliyor. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki yatırımcılar, para ve bono yerine en güvenilir liman olarak görülen altına hücum ediyor. İçeride ise altının yükselişini fırsat bilenler elindeki altını çıkarmaya çalışıyor. Altındaki tırmanış seyrinin bir süre daha devam etmesini bekleyen uzmanlar, altın fiyatlarının bir anda tepetaklak da olabileceğini belirtiyor. Görüşlerini aldığımız uzmanlar, şu noktaların altını çiziyor...

Piyasa uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk:

Yunanistan odaklı tedirginlik ve euronun geleceğinin tartışılıyor olması, Avrupalı yatırımcıları tahvil ve bonodan altın fonlarına yöneltti, böylece altın yükseldi. Fiyatlar daha da yükselebilir. Ancak bu tür hızlı yükselişler sert satışlara sebep olabilir. Kapalıçarşı'da ise yaprak kıpırdamıyor, durum iç açıcı değil. Kuyumculuk sektörü durma noktasına geldi. Kimse altın almıyor. Fiyatların yükselişini fırsat bilenler yastık altındaki altınlarını satıyor.

İstanbul Altın Rafinerisi Başkanı Özcan Halaç:

Kağıt paralara ve bonoya güvenin kalmaması, altına yönlendiriyor. Herkes altına yatırım yapıyor. Dünya altını yatırım aracı olarak görürken, bir tek biz takı olarak görüyoruz. 5-6 ay daha altında düşüş ivmesi görmüyoruz.

Şimdi altın alan kısa vadede kâra geçer

NTL Commodities DMCC Türkiye Danışmanı Çetin Binatlı:

Altın biraz soluklandıktan sonra tekrar yükselecek. Yılın 3'üncü çeyreğinde ise bir satış dalgası gelebilir ve fiyatlar tekrar gerileyebilir. Kısa vade için altın alımı kârlı gözüküyor. Fakat orta vadede bu fiyatlar çok yüksek kalacaktır. En iyi alım dönemi olarak yılın 3'üncü çeyreği gözükmektedir.

Yakında 175 TL'ye kadar çıkabilir

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Yılmaz Uça, piyasadaki güvensizliğin devam etmesi halinde altının ons fiyatının 2 bin dolara, çeyrek altının ise 175 liraya kadar çıkabileceğini söyledi. Yunanistan'ı kurtarmaya yönelik paketin yeterli olmadığını, Avrupa'daki krizin giderek genişlediğini dile getiren Uça, "Dolayısıyla altına yönelik talep hızla artıyor. Korkarım ki fiyatlar daha da artacak gibi görünüyor" dedi.

TAKVİM
Bu haber toplam 1610 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri