Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altın yükselişini sürdürüyor

10.09.2009 11:23
ABD'de artan bütçe açığının enflasyona neden olacağı ve doların değer kaybedeceği beklentisi altına olan ilgiyi artırdı
ABD'de artan bütçe açığının enflasyona neden olacağı ve doların değer kaybedeceği beklentisi altına olan ilgiyi artırdı. Bloomberg'ün yaptığı ankete göre, uzmanların yüzde 83'ü altının ons fiyatının bu yıl 1034 dolar olan tarihi zirvesini aşacağını tahmin ediyor

Kriz dönemlerinin gözde yatırım aracı olan altın, ekonomilere ilişkin olumlu beklentilere rağmen yükselişini sürdürüyor. Önceki gün 1007 dolara çıkan altın fiyatları dün de 1.000 dolar seviyelerinden işlem gördü. ABD'de artan bütçe açıklarının doların gücünü azaltacağı ve enflasyona neden olacağı beklentileri altına olan talebi artırıyor. Öte yandan Mart ayından bu yana hızla yükselen borsaların önümüzdeki aylarda yeniden düşüşe geçeceğine inanan bazı yatırımcıların kendilerini korumak için altında alım yapmaları (hedge) da fiyatların hızla yükselmesine neden oluyor.

Finans çevrelerinin yakından takip ettiği Bloomberg haber ajansının uzmanlarla yaptığı anket de altının yıldızının gelecek aylarda da parlamaya devam edeceğini gösteriyor. Anket sonuçları bu yıl altın fiyatlarının rekor seviyelerini aşabileceğine işaret ediyor. Ankete katılan 12 uzmanın 10'u altın vadeli fiyatlarının bu yıl sonuna kadar Mart 2008'de görülen zirve olan 1033.90 doları aşacağını tahmin etti. Altının ons fiyatı önceki gün 20 Şubat'tan bu yana ilk kez 1.000 doları aşmış ve 1.007 dolara kadar yükselmişti.

Altın Türkiye'de $ kurbanı

CMC Markets'in stratejisti Ashraf Laidi, "Altın fiyatlarının bu yıl içerisinde 1.200 dolara yükseleceğini tahmin ediyorum. Ancak bu çıkıştan önce fiyatlar 950 dolara kadar gerileyebilir" dedi.

National Avustralia Bank (NAB) analistleri de doların daha da zayıflaması ve Hindistan'da düğün sezonuna girilmesinin etkisi ile altın fiyatlarına biraz daha destek gelebileceğini ancak, riskten kaçınmanın azalması ile bazı yatırımcıların altın alımlarını sınırlayacaklarını öngörüyor. Analistler, 2010 dördüncü çeyreğine kadar altının ons fiyatının ortalama 1.028 dolar olacağını tahmin ediyor.

Altının ons fiyatında ay başından bu yana yaşanan yüzde 5.3'lük artış Türkiye'deki altın fiyatlarına tam olarak yansımadı. Türkiye'de altın fiyatları dolarla hesaplandığı için söz konusu süreçte içeride kurlarda yaşanan yüzde 2'lik düşüş Cumhuriyet Altını'nın 9 günde sadece yüzde 2.9 artmasına neden oldu.


Kaynak: Bugün
Bu haber toplam 2222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri