Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Altıncı Kolordu hakkında vahim iddia

23.10.2010 00:55
Askere herhangi bir izin almadan toplumsal olaylara müdahale imkanı tanıyan EMASYA kaldırılalı 9 ay oldu.

 

Altıncı Kolordu Komutanlığı ise gizli ibareli emir yazısı ile EMASYA'yı hortlatacak taleplerden bulundu. İddiaya göre Bugün Gazetesi o birliklere gönderilen o emir yazısını ele geçirdi.Belgede Altıncı Kolordu, personelinden komutanlık dahilindeki bütün şehir merkezlerinin plan ve krokilerini istiyordu. Bu talep de EMASYA protokölündeki maddelerle birebir örtüşüyordu.

Benzerlik sadece EMASYA ile sınırlı değildi. 18 Ekim'e kadar gönderilmesi istenen bilgiler Balyoz darbe planındaki stratejilerle de benziyordu. Taze talimatla, şehir planları istenirken, Balyoz'da o plan ve krokilerin şehrin yönetimine el koyma operasyonlarında kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Bütün bu şüphelerin yersiz olmadığı Hatay-Dörtyol'da yaşanan provokasyonla gözler önüne serildi.

Polis olayları bastırmakta yetersiz kalınca jandarma devreye girmişti. Zaten o dönemde Adana, Osmaniye ve Gaziantep'te çıkartılacak olayların ardından EMASYA'nın yeniden gündeme getireleceği iddiaları konuşuluyordu.

EMASYA İçişleri Bakanlığı veGenelkurmayBaşkanlığı'nın ortak kararıyla kaldırıldı. Daha imzaların mürekkebi kurumadan illegal olarak canlandırılmaya çalışılması herkesi şaşkına çevirdi. Şaşkınlığı artıran bir şey daha vardı. Hem EMASYA'yı kaldıran imza hem de illegal olarak EMASYA talimatı veren imza aynı kişinindi.

Altıncı Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz. Mehmet Eröz'ün ismi İnternet andıcı soruşturmasında da gündeme gelmişti. Belgenin altında imzası bulunan 6 generalden biri olan Eröz, savcılara ifade vermeye dahi gelmedi


 

Bu haber toplam 1876 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri