Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amaç, Hamas'ı İsrail'den uzak tutmak

06 Ocak 2009 / 21:28
Gazze'ye Türk askeri fikrini ortaya atan Indyk'in, Obama ile birlikte ABD Dışişleri'nde önemli bir göreve gelmesi bekleniyor
Türkiye'ye Gazze merkezli yeni bir barış gücü görevinin verilip verilmeyeceği konuşuluyor. İddia ilk olarak, New York Times Gazetesi'ndeki bir haberde görüş bildiren ABD'nin iki kere İsrail büyükelçiliği'ni yapmış Martin Indyk'ten geldi. Indyk, Washington'ın en etkili isimlerinden birinin olmasının yanısıra Bill Clinton döneminde Dışişleri'nde Ortadoğu'dan sorumlu üst düzey diplomat olarak görev yapmış, halen Hillary Clinton'a danışmanlık yapan hem de Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı'nda Ortadoğu Özel Temsilcisi olma ihtimali yüksek bir isim. Ayrıca Indyk hem meşhur İsrail Lobisi AIPAC'te hem de yine İsrail'e yakınlığı ile bilinen WINEP adlı düşünce kuruluşunda yönetici olarak çalışmış, Demokratlara yakınlığı ile bilinen Brookings Enstitüsü'nün Ortadoğu Çalışmaları kısmında araştırmacı olarak çalışmalarına devam eden etkili bir isim.

Indyk, kara harekatı sonunda askeri alt yapısı çökertilen Hamas'ın İsrail'i vuramayacak bir alana çekilmesini ve araya da Türk askerinin yerleştirilmesini öneriyor.

Dünya Bülteni
Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri