Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ambargo Gazze'de hayatı durdurdu

24 Aralık 2008 / 15:51
İsrail'in Hamas'ın denetimindeki Gazze Şeridi'ne uyguladığı ambargo nedeniyle özellikle gıda maddesi, tıbbi malzeme ve yakıt sıkıntısı çekiliyor.
İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yönelik ablukası sürüyor. Abluka sonucu, Gazze Şeridi'nin neredeyse tamamında hayat durma noktasına geldi.

İsrail'in Hamas'ın denetimindeki Gazze Şeridi'ne uyguladığı ambargo nedeniyle özellikle gıda maddesi, tıbbi malzeme ve yakıt sıkıntısı çekiliyor.

Fırınların büyük çoğunluğu üretimi durdururken ekmek üretiminde büyük sıkıntı yaşanıyor. Sık sık yaşanan elektrik ve su kesintileri, yaşamı daha da zorlaştırıyor.

Gazze'deki çocuklar arasında kansızlık ve yetersiz beslenmeyle bağlantılı hastalıklarının yayıldığını vurgulanıyor.

İsrail, insani yardımlar ve ticari mal sevkiyatı nadiren geçiş izni veriyor ancak bu çok yetersiz kalıyor.

İsrail için geçerli olan açlık sınırı temel alınırsa, Gazze nüfusunun yüzde 88'inin açlık sınırının altında yaşadığı belirtiliyor.

Uluslararası yardım kuruluşları İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle Gazze Şeridi'nde yaşayan Filistinlilerin toplu cezalandırmaya tabi tutulduğunu, bunun da uluslararası yasalara aykırı olduğunu savunuyor.

İsrail, roket saldırılarının sürmesi halinde Hamas denetimindeki Gazze'ye büyük bir askeri operasyon düzenleme tehdidinde bulunuyor.

Bir kamuoyu yoklaması, Gazze Şeridi'nde yaşayanların yüzde 40 ile Batı Şeria'da yaşayanların yüzde 25'inin ülkelerini terk etmek istediğini ortaya koydu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri