Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ambargoyu İngiltere yıktı

21 Mayıs 2008 / 10:42
Türklere ambargoyu İngiltere yıktı.

İngiltere ilk kez bir Türk'ün Ankara Anlaşması'na dayalı olarak yaptığı 'oturma ve çalışma' izni başvurusunu kabul etti. Karar Türklere 'serbest dolaşım hakkı' tanımayan AB ülkeleri için örnek olacak

Ankara Anlaşması'na dayalı olarak Türkiye'den yapılan ilk oturma ve çalışma izni başvurusu, İngiltere'nin İstanbul'daki başkonsolosluğu tarafından kabul edildi. İngiltere İçişleri Bakanlığı'nın devreye girmesiyle kabul edilen başvuru, Ankara Anlaşması'nın 'işçilerin serbest dolaşımı' hükmünü Türklerin başvurularında işletmeyen AB ülkelerine örnek oldu.

ISRAR GERİ ADIM ATTIRDI

Yaklaşık 2,5 yıl önce turist vizesi ile İngiltere'ye giderek Londra'da bilgisayar şirketi kuran Türk vatandaşı Gürbüz Sanatçı, bir süre sonra ticari oturum vizesi almak için İngiltere makamlarına başvurdu. Başvurusuna cevap alamayan ve işyeri kapatılan Sanatçı'dan, ayrıca ülkeyi terk etmesi istendi. Bunun üzerine Londra'daki Kuddüs hukuk bürosuna başvuran Sanatçı, avukatlar Abdulkuddüs ve Basharat Ali'ye vekalet vererek, ticari oturum vizesi almak için girişimlerde bulunulmasını talep etti. Kuddüs ve Ali de Sanatçı'ya ticari oturum vizesi almak için İngiltere İçişleri Bakanlığı yetkililerine başvurdu. Başvuru, başkonsolosluk tarafından önce “gerekli yönetmeliklerin hazır olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Avukatlık bürosu yetkililerinin Londra'da içişleri bakanlığıyla yaptıkları ve gerekirse “Yüksek mahkeme nezdinde hak aranacağı' belirtilen yazışmaların sonucunda kabul edildi. Avukatlık Bürosu yetkilileri Başarat Ali ve Muhammed Abdülkuddüs, Türk vatandaşlarının AB ortaklık hukukundan doğan haklarından geriye gidiş olamayacağına dikkat çekti.

ONBİNLERİ İLGİLENDİRİYOR

Abdülkuddüs, Gürbüz Sanatçı dosyasında alınan sonucun onbinlerce aynı durumdaki Türk'ü etkileyeceğini, hem İngiltere içinde, hem de Türkiye'den Ankara Anlaşması çerçevesinde yapılacak başvuruların askıda tutulmasının önüne geçilmesine imkan sağlayacağını belirtti.

ÇALIŞMA YOLU AÇILDI

Toplantıda konuşan Türkiye'nin İngiltere'deki Çalışma Ataşesi Ayşegül Yeşildağlar da bir Türk vatandaşının kendi ülkesinden AB üyesi bir ülkeye oturma ve çalışma izni başvurusu yapabilmesine imkan tanıyan bu uygulamanın, Gürbüz Sanatçı örneğinin ardından açılan kapı sayesinde gelişeceğine işaret etti. Yeşildağlar, bunun bütün başvuruların kabul edileceği anlamına gelmediğini, güçlü başvurular için büyük şans doğduğunu belirtti.

Avrupa Adalet Divanı, geçen yıl İngiltere'ye iltica eden edip iş kuran iki Türk vatandaşının oturma izni almaya hakkı olduğuna karar vermişti.

AB ülkeleri 22 yıldır anlaşmayı uygulamıyor

1963'te imzalanan Ankara Anlaşması, Türk vatandaşlarına AB ülkelerinde 'serbest olarak dolaşma' ve 'Gümrük Birliği'nden dolayı iş kurabilme hakkı tanıyor. Anlaşma gereği 1986'dan sonra işgücünün serbest dolaşımı hakkının yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak Ankara Anlaşması'nın Türkiye ekonomisinin hızlandırılmış kalkınması ve Türk halkının çalıştırılma seviyesinin ve yaşam koşullarının yükseltilmesine ilişkin ikinci maddesine rağmen üye devletler, Türk vatandaşlarına verilen yasal hakları 'mevzuat uyumu' gibi gerekçelerle görmezden geldi. Türkiye'nin ısrar etmemesiyle de Ankara Anlaşması'nın 'işçilerin serbest dolaşım' hakkı kağıt üzerinde kaldı.

Kraliçe'nin ziyaretinden sonra önemli bir mesaj

'İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in Türkiye'ye gelmesi ardından Londra'nın bir Türk vatandaşının oturma ve çalışma izni için İstanbul'dan yaptığı başvurunun kabul edilmesi anlamlı bulundu. AB Hukukçusu Emre Gönen, 22 yıldır uygulanmayan Ankara Anlaşması hükmünün Türk vatandaşları lehine uygulanmaya başlanmasının tesadüfi olmadığını savundu. Gönen, 'İngiltere bu kararı alarak Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde, tek taraflı ve gayri hukuki bir tavır sergileyen Fransa'ya, bunun hukuken mümkün olmadığı mesajını vermeye çalıştı. Yani İngiltere bir nevi Fransa'ya gözdağı verirken, AB'ye üyeliği sürecinde Türkiye'nin de yanında olduğunu gösteriyor" dedi.

İşsizliğe değil, ama vize sorunlarına çözüm olur

AB Uzmanı Cengiz Aktar, bir Türk vatandaşının başvurusunun, Ankara Anlaşması çerçevesinde kabul edilmesinin önemli olduğunu belirterek 'Bu karar 1973 katma protokolünün doğru uygulanmasıdır. Ancak gerçekçi olmak da lazım bu karar Türkiye'deki işsizler ordusunun önüne bir imkan sunuyor diyemeyiz. Çünkü AB'nin işsizlik anlamında içinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurursak, çalışmak için AB ülkelerine Türkiye'den yapılacak başvuruların çoğunun değerlendirmeye alınmayacağını söyleyebiliriz' dedi. Kararın Türkiye tarafından doğru değerlendirildiğinde özellikle vize konusunda elini güçlendireceğine dikkat çeken Aktar, 'Çünkü Avrupa ülkeleri özellikle 1980'lerden sonra Türkiye'ye çok sert vize şartları getirdi. Bu karar Türkiye'ye uygulanan sert vize rejimini kolaylaştırabilir' dedi.

Yeni Şafak - Zeynep Çiftçi

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri