Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikanlılar dev derbiye talip

09.10.2009 00:21
Amerikan profesyonel birinci Futbol Ligi Başkanı Mark Abbott, dünyanın en önemli derbileri arasında sayılan Fenerbahçe- Galatasaray maçının Amerika'da keyifli bir şov olabileceğini söyledi.
Galatasaray - Fenerbahçe derbisine Amerika da talip

Fenerbahçe USA'in davetlisi olarak katıldığı programda Türk futbolseverlerle bir araya gelen Lig Başkanı, ABD'de futbolun her geçen gün popülaritesinin arttığını ifade etti. Başkan, "Beyzbol bu ülkede yüzyıldır oynanıyor. Profesyonel futbolun ise sadece 14 yıllık bir geçmişi var; fakat her geçen gün ilgi gittikçe artıyor." dedi. Başkan Mark Abbott, "Amerika'nın en önemli takımlarından Red Bull, önümüzdeki yıl mart ayında açılmak üzere New Jersey'de 200 milyon dolarlık bir stadyum yaptırıyor. Ülkenin değişik eyaletlerinde 30 bin kapasiteli birçok stadyum yapıldı. Biliyorsunuz, daha önceleri maçlar Amerikan futbolu için yapılan stadyumlarında oynanıyordu." diye ekledi.

Amerika'da futbolun 600 milyon dolarlık bir pazar olduğunu belirten Mark Abbott, takımların birinci lige girmek için 35 milyon dolar gibi bir para ödediklerini de kaydetti. Her takımın 8 yabancı oyuncu oynatma hakkına sahip olduğunu belirten Başkan, birçok Güney Amerikalı yıldız oyuncunun Amerikan birinci futbol liginde top koşturduğunu söyledi.

Yaptığı konuşmanın ardından konuklardan gelen soruları da cevaplayan Abbott, "Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki bir maçın Giant Stadyumunda oynanmasına ne dersiniz?" sualine şöyle cevap verdi: "Evet, program öncesinde arkadaşlarla konuşurken de gündeme geldi. Güzel olacağını ve yoğun ilgi çekeceğini düşünüyorum." Kendisine Türkiye'de derbiyi seyretmek isteyip istemediği sorulması üzerine ise Abbott, "Birkaç yıl önce iş arkadaşlarımdan biri İstanbul'da derbiyi seyretmiş, bana da çok keyifli olduğunu söylemişti. Programım uygun olduğu takdirde derbiyi seyretmek isterim. Fenerbahçeliler şimdiden davet ettiler." diye konuştu.

Türkevi'nde gerçekleşen programa çoğunluğu Fenerbahçe taraftarı olan birçok futbolsever katıldı. Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar'ın da iştirak ettiği etkinlikte Samsar, "Futbol, dünyanın en popüler oyunu ve Türkiye'de çok seviliyor. Amerika'da futbol deyince akla unutulmaması gereken bir Türk; Ahmet Ertegün geliyor." dedi.

Başkonsolos Samsar'ın ardından konuşan Fenerbahçe USA Başkanı Ekmel Anda da Fenerbahçe kulübünü tanıtan detaylı bir konuşma yaptı. Anda, Fenerbahçe USA olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerden bahsetti. Anda, Fenerbahçe USA'nın Amerika çapında 3 bin üyesi olduğunu belirterek, dernek olarak değişik yardım organizasyonları da düzenleyerek topluma katkı da sağladığını kaydetti.

Program sonunda Mark Abbott'a 1907 Fenerbahçe Derneği'nin, Fenerbahçe Kulübü'nün tarihini gelecek nesillere aktarması amacıyla 100. yıl anısına hazırlattığı "Asr-ı Fener" kitabı hediye edildi.

Amerika'da 1996 yılında kurulan profesyonel futbol ligi, doğu ve batı yakası olmak üzere ikiye ayrılıyor. 16 takımın yer aldığı ligi 36 milyon futbolsever takip ediyor. Şampiyonun 22 Kasım'da belli olacağı lige Adidas, Pepsi, American Airlines gibi dev firmalar sponsor oluyor. ABD birinci liginde David Beckham, Freddie Ljungberg, Jimmy Conrad gibi isimler de top koşturuyor.

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri