Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika İslami Finansı öğreniyor

10 Kasım 2008 / 17:01
ABD Hazine Bakanlığı'nın, bankacılık düzenleme kurumlarına, Kongre'ye ve diğer ilgililere “İslami finans” öğreteceğini açıklaması tartışmalara neden oldu.
"WorldNetDaily" sitesi ABD Hazine Bakanlığı'nın "İslami Finans" siyasetinin yaygınlaştırılması için fon ayıracağını açıkladı. Amerikan Hazine Bakanlığı'nın bankacılık düzenleme kurumlarına, Kongre'ye ve diğer yönetici seviyesindekilerine “İslami finans” sistemini öğreteceğini açıklamasının tartışmalara neden olduğu kaydedildi. Eleştirmenler, İslami aşırı ucun finansmanı için Amerika'nın da kapı açtığını öne sürdü.

İslami Finans 101

Duyuruya göre, “İslami Finans 101” forumu, “küresel finans endüstrisinin önem sürekli artan bir parçası haline gelen İslami finans servisleri hakkında yöneticileri bilgilendirmeye yardımcı olmak” için düzenlenecek.

Hazine Bakanlığı etkinliği koordine etmek için Harvard Üniversitesi İslami Finans Projesi'yle ortak çalışacak. Bakanlık, seminere 100 kişinin katılımının beklendiğini açıkladı.

Konuşmacılar arasındaki bazı isimler şunlar: Hazine Bakanı Henry Paulson'un danışmanı Hazine Yardımcısı Neel Kashkar; Harvard İşletme Profesörü Samuel Hayes; Rice Üniversitesi'nde İslami ekonomi, finans ve yönetim Dekanı ve Hazine Bakanı İslami finans danışmanı Mahmut el-Cemal; New York Federal Rezerv Bankası'ndan Sarah Bell; Şeriat danışmanı ve İslam alimi Yusuf Talal DeLorenzo; Amerikan Barolar Birliği İslami Hukuk Forumu Başkanı ve İslami finans profesörü Michael McMillan; Dow Jones İslami Piyasalar Endeksi Küresel Direktörü ve İslami finansın kuvvetli sunucusu Rüştü Sıddıki.

İslami finans, "Şeriate" yani İslami prensiplere uygun bankacılık sistemi. Popülaritesi ve yaygınlığı sürekli artıyor, 2007 ortasında 800 milyar dolara ulaştı ve her sene yüzde 15 büyüyor. Wall Street'de bugün İslami karşılıklı fonu ve İslami endeks yer alıyor. Ancak eleştirmenler, Amerikan karşıtı teröristlerin sıklıkla ABD yatırımlarıyla finanse edildiğini ileri sürüyor.

Düşmana yardım

ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklaması birçok Amerikalı yazarı çileden çıkardı. Yazarlar, İslami Bankalığının desteklenmesinin Radikal dini grupların desteklenmesi anlamına geleceği iddiasında bulundu. “Finansal Cihat: Amerikalıların Bilmesi Gerekenler” adlı makalesinde Güvenlik Politika Merkezi Başkanı Christopher Holton, “Amerika terörle savaşta finansal savaşı kaybediyor çünkü Wall Street bir taraftan düşmanın fesat ideolojisine sarılıyor, öte yandan terörizmin devlet destekçilerine kurumsal hayat desteği sağlıyor.

Holton, İslami finans ya da “Şeriat'a uygun Finans” için ABD'ye sızmaya çalışan “modern zaman Truva Atı” ifadesi kullanıyor. Müslümanların hayatlarının her alanını düzenleyen insan-yapımı (*) orta çağ doktrini Şeriat'ı meşrulaştırmak istediği için ABD'yi tehdit ettiğini ve Amerikan hayatı ve kanununu değiştirebileceğini söylüyor.

Şeriata uygun finans ana akım haline geliyor çünkü Amerikalı bankalar ve yatırımcılar Orta Doğu'daki petrol karlarından kazanç arıyorlar. Bazı savunucular İslami finansın alkol, tütün, porno, kumar ve hatta domuz ürünleri satan ya da destekleyen firmalara yatırımı yasakladığı için sosyal sorumluluk taşıdığını söylüyor.

Ancak İslami finans kurumları endüstri iştiraklerinden Şeriat Kanunu akidelerine sadık kalmasını zorunlu kılıyor. Nasser Süleyman'ın “İslami Bankacılıkta Kurumsal Yönetimi”ne göre “Her şeyden önce ve ilk olarak İslami organizasyon Allah'a hizmet etmelidir. Temel amacı kolektif ahlak ve ruhsallığı yaratmak olan ve mal ile hizmetlerin üretimiyle birleştirilerek hayatın İslami şeklinin ilerlemesi ve gelişimin sağlayacak kendine özgü kurumsal bir kültür geliştirmelidir.”

İran, Suudi Arabistan ve Sudan gibi yüzde 100 Şeriat'la yönetilen ülkelerin dünyadaki en kötü insan haklarına sahip olduğunu iddia eden Holton, “Bu nedenle Amerikalıların Şeriat'la ilgili herhangi bir şeye gayretle karşı koymalıdır” diye yazdı.

İslami bankacılık Radikalleri finanse ediyor hikayesi

“İslami Finans ya da İslamcılığı Finans Etmek” adlı makalesinde Alex Alexiev, ABD Hazine Bakanlığını çok ağır bir dille eleştirdi. Alexiev, Şeriat'a Uygun Finans olduğunu iddia eden İslami finans kurumunun “İslami karakterlerini görünüşteki faiz vermenin Kur'andaki yasaklanmasının katı uygulanması, Zekat farzı, aşırı belirsizlikten kaçınma (gharar) ve Müslümanlar için haram olan ürün ve pratiklerden aldığını” söyler Ancak, Alexiev'e göre, “Günümüzdeki İslami finansın ciddi bir araştırması, uygulayıcılarının farkında olması gereken fakat sessiz kaldıkları iki yüzlü yollar ve yanıltıcı hilelerle uygulanan düzmece bir kavram olduğunu ortaya çıkarır”.

Şeriat finans kurumlar militan İslamcılığı 30 yıldan fazla süredir finanse ediyor. Alexiev İslami Kalkınma Bankası'nın intihar bombası eylemlerine destek olmak için Hamas'a milyonlarca dolar vermesini örnek veriyor. El-Takva Bankası ve diğerleri ile Suudi milyarderlerin işlettikleri yardım kurumları el-Kaide eylemlerini destekliyor.

Ek olarak Şeriat kanunu Müslümanların senelik kazançlarının yüzde 2,5'uğunu cihat edenler dahil hayır kurumlarına bağışlamayı farz kılıyor. 400 Banka böylesi yardım kurumlarına sürekli bağış yaptığında finansal toplamlar sonsuza ulaşabilir.

Eğer Batılı Bankalar Şeriat'ı desteklerlerse, Alexiev, “sonlarının Lenin'in söylediği faydalı gerzekler ya da İslamcılardan daha da kötü” olacağını söylüyor ve ekliyor: “Onunla İslamcı ajandadaki düpedüz giriftlik arasında ince bir çizgi var”.Kaynak:
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri