Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika yeni başkanını bugün seçiyor

04 Kasım 2008 / 04:17
ABD'nin yeni başkanını belirleyecek seçimlerin yapılmasına saatler kaldı.
ABD'nin 44. başkanını seçmek üzere sandık başına gitmesine saatler kaldı. Seçim öncesi açıklanan son anket sonuçlarına göre Demokrat başkan adayı Barack Obama rakibi Cumhuriyetçi John McCain'e göre önde gidiyor. Reuters, C-Span ve Zogby'nin günlük araştırmasına göre, Obama'nın, McCain'le arasındaki fark yüzde 7'ye yükseldi.

Kamuoyu yoklaması, Obama'nın, Florida, Ohio, Virginia, Missouri ve Nevada gibi 2004'te Cumhuriyetçi Bush'a oy veren kritik eyaletlerde de önde olduğunu ortaya koyuyor.

Seçim kampanyalarının son gününde iki aday son kozlarını oynadı ve başta Florida olmak üzere çekişmeli eyaletlerde mitingler düzenleyerek kararsız seçmenleri etkilemeye çalıştı.

KAMPANYALARI İÇİN 1 MİLYAR DOLAR HARCADILAR

McCain ve Obama, toplamda 1 milyar dolara yaklaşan seçim harcamalarıyla ABD tarihindeki en masraflı kampanyalara imza attı. Bu rakam 2004'teki seçimin iki, 2000'deki seçimin ise neredeyse üç katı.

İki aday ayrıca kampanyalarının son gününde ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal'da makaleler yayınlayarak seçmenlere seslendi. Obama'nın makalesi “İhtiyaç Duyduğumuz Değişim” adıyla yayınlanırken, McCain yazısında “Ne İçin Mücadele Ediyoruz” başlığını kullandı. - ntvmsnbc


Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri