Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika`da her 100 kişiden biri hapiste

04.03.2009 20:25
Amerikan tarihinde ilk defa, her 100 yetişkin Amerikalı`dan birden fazlası parmaklıklar ardında
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

PEW Vakfı Kamu Güvenliği Performansı Projesi`nde ortaya konan rakamlara göre, ABD'de hapiste olan kişilerin sayısı 2007`den bu yana tırmanmaya devam ediyor.

Nakit sıkıntısı içindeki eyaletler, yükselen maliyetler nedeniyle suç işleme eğilimini azaltma ve suçu önleme konularında ise yetersiz kalıyor.

Araştırmaya göre, yaşları 20 ile 34 arasında olan her 30 erkekten biri parmaklıklar arkasında. Aynı yaş grubundaki siyah erkekler arasında ise bu oran her 9 erkekte 1`e kadar yükseliyor.

Cinsiyet bu resme başka bir boyut katıyor. Erkeklerin hapiste olma ihtimali hala kadınlardan yaklaşık 10 kat daha fazla, ancak kadın mahkum sayısındaki artış aradaki bu farkın hızla kapanma eğiliminde olduğunu da gösteriyor. 30lu yaşlardaki siyah kadınlar da 1`e 100 oranını yakalamış durumda. Gençler arasında suç işleme eğilimi yükselirken, ilerleyen yaşlarda hapse düşme oranlarında azalma kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri, aralarında dünyanın en kalabalık ülkesi Çin de olmak üzere, bütün ülkelerden daha fazla vatandaşı hapiste bulunan tek ülke.

Yeni yılın başlangıcı olarak, Amerikan ceza sistemi, 2009 yılının başındaki verilere göre, 2,3 milyondan fazla Amerikalı yetişkini parmaklıklar arkasına mahkum etti. Çin, 1.5 milyon kişi ile ikinci olurken, Rusya 890 bin mahkumla uzak ara üçüncü sırada yer aldı.

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri