Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikada Krizin Hedefleri Bu Çocuklar!

02 Ekim 2008 / 10:05
175 dolarlık hamburger yiyen, lüks araçlarla gezen Amerika'nın 'okumuş çocukları' krizin boy hedefi haline geldi.
ABD Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Nancy Pelosi'nin önceki gün yaptığı konuşmada sözünü ettiği “Altın paraşütlü” adamlara, yani banka ve finans kuruluşlarının 'parlak' yöneticilerine duyulan tepki dinmiyor. Öğlen yemeklerinde 175 dolarlık hamburger yiyen, sevgililerine her ay prada çantalar armağan eden bu kesim Amerika'nın boy hedefi haline geldi.
ALTIN PARAŞÜTLÜLER

Konuşması esnasında devasa finans şirketlerinin başarısız yöneticilerini kurtarmaya yarayacak 700 milyar dolarlık yardım paketini yerden yere vuran Pelosi "vergi ödeyen vatandaşların paralarıyla şirketlerini batıran 'yüksekten uçan' yöneticileri bir uçaktan altın paraşütle atlayanlar olarak tanımlaması son derece çarpıcı oldu. Ve artık Amerika'da Wall Street yöneticileri için "altın paraşütlü adamlar" deyimi kullanılmaya başlandı. Pelosi'nin konuşmasında bahsi geçen 'Altın paraşütlü adamlar' Amerikan halkının büyük öfkesini kazandı. Lüks hayat tarzları ile tepki çeken Amerika'nın 'okumuş çocukları' şimdilerde krizin başlıca sorumlusu olarak algılanıyor.

AMERİKAN HALKI ÖFKELİ

2000 yılından 2007'ye kadar süren görülmemiş kârlı dönemde dudak uçuklatan paralar kazanan banka yöneticileri, lüks hayatlarına devam ederken, bu kesimin New York ve Londra'da en pahalı evleri satın aldıklarına, Bentley, Porsche, Aston Martin gibi fantastik arabalar kulladıklarına ve en pahalı restoranlarda en pahalı şarap ve şampanyaları açtırdıklarına dikkat çekiliyor. 'Altın paraşütlü adamlar' diye nitelendirilen bu kesimin lüks yaşam tarzı devam ederken, 700 milyar dolarlık kurtarma planının' destek bulamamasının temelinde de de krizin asıl sorumlularının bu insanlara duyulan halk öfkesinin bulunduğu belirtiliyor.

BİRADERLER İŞTE BÖYLE BİTTİ

Hatırlanacağı üzere yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley, 2005 yılında 'istifaya zorladığı' CEO'su Philip Purcell'i rekor tazminat paketiyle uğurlamıştı. 42.7 milyon doları peşin alan Purcell'in kazancı, ikramiye ve hisse gelirleriyle 113.7 milyon doları bulmuştu. Purcell bu nakit paranın yanı sıra 34.7 milyon dolar değerinde hisse aldı. Purcell'e kontratındaki emeklilik anlaşmasının karşılığı olarak da 11 milyon dolar verildi. Anlaşmada asıl ilginç olan nokta Morgan Stanley'nin Purcell'e ömür boyu ödeme yapacak olmasıydı. Şirket her yıl Purcell adına 250 bin dolar bağış yapmayı ve ayrıca ofis ve sekreter masrafları için de yılda 250 bin dolar edemeyi kabul etmişti. O Philip Purcell'in istifasından boşalan CEO koltuğuna ise John Mack geçti. John Mack, Morgan Stanley ile yıllık 25 milyon doların oldukça üzerinde bir fiyata el sıkıştı.

BATIRSA DA KOVULSA DA...

Yönettikleri kurumları duvara çarptırılanlar bir şekilde sıyrılmayı biliyor. Örneğin Merrill Lynch'in CEO'su John Thain. ve Goldman Sachs'tan getirdiği iki yönetici, Merrill Lynch'in yeni sahibi Bank of America tarafından kovulur veya daha düşük bir göreve getirilirse toplam 200 milyon dolar tazminat alacaklar.


ABD'linin eylem yeri CEO hamburgercisi


Wall Street hambugercisi 'Burger Shoppe' New York'un en pahalı hamburgerini satan restoran olarak şirket CEO'larına hizmet veriyor. Ekonomik krizdeki Amerika'da 'CEO hamburgercisi' geçtiğimiz Mayıs ayında 150 dolar olan süper lüks hamburgerin fiyatını 175 dolara çıkartmış, bu denli yüksek fiyata hamburgeri kimin yiyeceği konusu medyada uzun süre tartışılmıştı. Son günlerde Wall Street'te gerçekleştirilen gösteriler artık daha çok bu hamburgercinin bulunduğu bölgede yapılmaya başladı. ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi'nin, önceki gün yaptığı konuşmada 'Main Street'in (sokak) cebinden alıp Wall Street'e mi verelim' şeklindeki sözleri' şimdi bu hamburgerciye olan tepkiyi bir kat daha arttırdı.


Kriz için yeni formül bulundu


ABD'de Temsilciler Meclisi'nde reddedilen finans sektörünü kurtarma planına bir şans daha verecek yeni bir formül bulundu. Başkan George W. Bush yönetimiyle Kongre liderlerinin üzerinde mutabık kaldığı bu formül çerçevesinde, sıkıntıdaki 700 milyar dolarlık paketin, vergi indirimi önlemleriyle ve bankacılık sistemine güveni artıracak tedbirlerle genişletilmiş yeni bir versiyonunun, kurtarma planına daha olumlu bakan Senatoda oylanması öngörülüyor. Yeni versiyon için Senatodan çıkması beklenen kabul kararıyla da, finans sektörünü kurtarma paketini reddeden Temsilciler Meclisi üzerinde, bu defa yeni tasarıyı onaylaması yönünde baskı oluşturulması hedefleniyor.

Yeni tasarının esasları, Senato Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid ve Cumhuriyetçi azınlık lideri Mitch McConnell tarafından açıklandı. Buna göre, yeni öngörülen vergi önlemleri arasında, çeşitli iş kollarına bazı vergi indirimleri getirilmesi veya süresi dolan ve dolmakta olan indirimlerin sürelerinin uzatılması yer alıyor.Kaynak:
Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri