Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD: Çin gemimizi taciz etti

10.03.2009 12:15
ABD, Amerikan donanmasına ait bir geminin Çin gemilerinin tacizine uğradığını açıkladı. Amerikan yönetimi olayla ilgili Çin yönetimine protesto notası verdi.
ABD, Pazar günü uluslararası sularda seyreden Amerikan donanmasına ait bir geminin Çin savaş gemilerinin tacizine uğradığını açıkladı. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, Çin donanmasına bağlı beş geminin Güney Çin Denizi’nde silahsız Amerikan gemisine tehlikeli bir şekilde yaklaştığı belirtilerek, bunun ‘profesyonellikten uzak sorumsuzca ve tehlikeli bir manevra’ olduğu kaydedildi. Pentagon açıklamasına göre Amerikan USNS Impeccable gemisine iki Çin gemisi 15 metreye kadar yaklaşarak Çin bayrakları salladı ve bölgeden ayrılmasını istedi. Amerikan gemisinin etrafı daha sonra Çin gemilerince çevrildi. Amerikan gemisinden su sıkıldığı ve Amerikan gemisi komutanının telsiz aracılığıyla Çin gemisiyle temas kurarak yolu açmalarını istediği belirtildi. Pentagon açıklamasında Çin gemilerinin son dönemde ‘saldırgan’ bir tutum içinde bulundukları da kaydedildi.


Nota verildi


ABD’nin Pekin’deki Çin yönetimine ve Washington’daki Çin askeri ataşesine olayla ilgili protesto notası verdiği bildirildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Çin yönetimi, uluslararası deniz kurallarına saygılı olmaya çağrıldı ve Amerikan donanmasının bölgedeki faaliyetlerini sürdüreceği vurgulandı.


Çin ABD’yi suçladı


Pekin yönetimi de yaptığı açıklamada Amerikan tarafını suçladı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Caoşü Pekin'deki haftalık olağan basın toplantısında, Amerikan gemisinin uluslararası kuralları ve Çin yasalarını ihlal ettiğini ileri sürerek, olayı kınadıklarını belirtti. Çinli yetkili, "ABD tarafı gerçekleri çarpıtıyor ve siyahla beyazı karıştırıyor, bunu kabul etmemiz mümkün değil" diye konuştu.


"Obama için sınav"


Amerikan Cumhuriyetçi Kongre üyelerinden Mark Kirk ise, Çin gemilerinin tavrını kınayarak, olayın, ABD ve Çin liderleri Barack Obama ve Hu Jintao arasında Nisan ayında planlanan zirve öncesine denk geldiğine dikkat çekti. Bu olayın başta Kuzey Kore, İran ve Suriye olmak üzere tüm dünyada dikkatle izleneceğini ve yeni Amerikan yönetimi için bir sınav anlamına geldiğini savunan Kirk, Obama yönetimini sert tepki göstermeye çağırdı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1402 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri