Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikan ekonomisi düze çıkıyor

25.03.2009 10:30
ABD Başkanı Barack H. Obama ekonomide düzelmenin sinyallerini görmeye başladıklarını ancak Amerikan halkının sabırlı olması ve 'kısa vadeli çıkarlarının' ötesini düşünmeleri gerektiğini belirtti.
Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenleyen Obama, hazırladıkları bütçe taslağının ekonomiyi güçlendireceğini ve ABD'nin önümüzdeki 10-20 yıl içinde benzer bir ekonomik kriz yaşamayacağını savundu. "Bu resesyondan çıkacağız" diyen Obama, yeni ekonomi stratejisinin yeni istihdam olanakları oluşturmak, emlak piyasasını canlandırmak ve bankaların kredi vermesini sağlamaya odaklandığını söyledi. Ekonomiye yapılacak müdahalelerde gecikilmemesini isteyen Obama, hem Kongre'den hem de Amerikan halkından planlarını desteklemesini talep etti.


Obama, İsrail-Filistin çatışmasının iki devletli bir çözümünün ABD için kritik öneme sahip olduğunu aktardı. Uyuşturucu kaçakçılığı konusunda Meksika'yla işbirliği yapacaklarını ifade eden Obama, Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un bu konudaki çabalarını da övdü.


BBC'nin haberine göre, Obama'nın sağlık güvencesi ve hizmetlerinden faydalanma olanaklarının arttırılması ve yüksek öğrenime daha fazla yatırım yapılmasını da içeren plana Cumhuriyetçilerin yanı sıra Demokrat Parti içinden eleştiriler var. Obama yönetiminin 3.6 trilyon dolarlık bütçe taslağı bu hafta içinde Kongre'de oylanacak.

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri