Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Hançer" operasyonu şiddetlendi

03.07.2009 15:10
Amerikan ordusunun Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde Taliban militanlarıyla şiddetli çatışmaya girdiği bildirildi.
Amerikan Deniz Piyadelerinin Komutanı General Larry Nicholson, AFP muhabirine yaptığı açıklamada, dün başlatılan "Hançer operasyonu" çerçevesinde ülkenin güneyinde askerlerle militanlar arasında şiddetli çatışmaların olduğunu söyledi.

Garmser bölgesinin güneyinde militanlara ait bir üssün yok edildiğini belirten Nicholson, ancak bu gelişmenin düşmanın bölgeden çekildiği anlamına gelmediğini bildirdi.

Nicholson ayrıca, dün bir Amerikan askerinin öldüğünü doğruladı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın işbaşına gelmesinin ardından Amerikan askerlerinin Afganistan'da başlattıkları ilk büyük operasyon olan Hançer'e, 4000 Amerikan deniz piyadesi katılıyor.

ZEBUL'DA 20 TALİBAN MİLİTANI ÖLDÜRÜLDÜ
Öte yandan, Afganistan'ın güneyindeki Zebul vilayetinde çokuluslu güç ve Afgan askerleri ile militanlar arasında dün çıkan çatışmada 20 militan ve bir Afgan askerinin öldüğü bildirildi.

Helmand'a komşu Zebul'un emniyet müdürü Abdülrahman Sarcang, silahlı militanların dün akşam Şinkay bölgesindeki bir kontrol noktasına saldırdığını, bir Afgan askerinin öldüğünü, birinin yaralandığını belirtti.

Emniyet müdürü, saldırının ardından operasyon düzenleyen çokuluslu gücün ve ordunun 20 Taliban militanını öldürdüğünü, militanlardan 6'sının Pakistanlı olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri