Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikan zulmünün doğal sonucu!

12 Kasım 2008 / 17:54
Irak'ta 1 Milyon kişi aç! Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), Irak'ta hala yaklaşık bir milyon kişinin yeterli gıdadan yoksun olduğunu açıkladı.
WFP tarafından yapılan açıklamada, Irak'ta yeterli gıdadan yoksun olanların sayısının 2005'te 4 milyonu bulduğu belirtilerek, bu ülkenin petrol gelirini kurduğu halka gıda dağıtım sisteminin finansmanı için kullanarak daha büyük bir insani krizi önlediği kaydedildi.

Açıklamada, Irak'ta 29 milyonu bulan nüfusun dörtte birinin devlet yardımı olmadan gıda güvencesi sağlamada ciddi sıkıntı içinde kalacağı vurgulandı.

Irak'ta yerlerinden olan 750 bin kişiye gıda yardımı yapan WFP ile Irak hükümetinin ülke genelinde yaptığı araştırmada, 930 bin kişinin yeterli gıdaya sahip olma olanağından yoksun olduğunun ortaya konduğu ifade edilen açıklamada, 2005'te yapılan benzer bir araştırmada bu sayının 4 milyonu bulduğu ifade edildi.

Açıklamada, bu düşüşü ihtiyatlı bir memnuniyetle karşılamak gerektiği, zira yeterli gıdadan yoksun sayısının hala yüksek olduğu kaydedildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri