Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerika'ya ilk siyah adalet

20 Kasım 2008 / 08:40
Barack Obama'nın bakanlar kabinesindeki ilk sürpriz isim açıklandı
Amerika'nın yeni Başkanı Barack Obama, henüz resmen başkanlık koltuğuna oturmamış olsa da bakanlık kabinesini oluştururken tarihi bir ilke imza attı. Siyahi başkan, Adalet Bakanlığına Afrika kökenli bir siyahı getirdi. Henüz ABD Başkan George W. Bush'tan görevi teslim almayan Obama, daha önce Bill Clinton kabinesinde de yer almış olan avukat Eric Holder'i Adalet Bakanı olarak kendi kabinesine aldı. Holder'in bu teklife olumlu yanıt verdiği bildirildi. Holder Amerika'nın Afrika kökenli ilk siyahi adalet bakanı olacağı gibi Obama kabinesine seçilen ilk bakan oldu. Ancak Holder'ın seçildiği bilgisi net bir şekilde doğrulanmadı.

CLİNTON'LA ÇALIŞMIŞTI

Bill Clinton'la çalışan isimlere önem veren Obama'nın, Adalet Bakanı olarak tercih ettiği 57 yaşındaki Holder, Clinton döneminde adalet bakanı yardımcısı olarak görev yapmıştı. 1997 yılında Janet Reno'nun yönetimi altında bu görevde bulunan Holder, Bush döneminde bakanlıktaki gizliliği sert dille eleştiriyordu.


HİLLARY BEKLİYOR

Obama geçtiğimiz gün verdiği bir demeçte kabinesini çok kısa bir süre içerisinde belirleyeceğini ifade etmişti. Bu arada kabinenin tüm üyelerinin Senato tarafından onaylanması gerektiği belirtilirken Obama'nın kabinesine girmesi muhtemel gözüyle bakılan bir diğer isim ise seçim öncesi dişli rakibi olan Hillary Clinton. Obama, Bayan Clinton için Dışişleri Bakanlığı koltuğunu öngörüyor. Geçtiğimiz hafta içinde Hillary Clinton ile bir araya gelen Obama, görüşmeye ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapmamıştı. Hillary Clinton'un ise merakla sonucu beklediği ifade edileyor.Başkan gibi basketbol seviyor

Obama'nın, Adalet Bakanı Holder, Clinton döneminde Adalet Bakanı Janet Reno'nun yardımcısı olarak görev yapmıştı. New York doğumlu Holder'ın kökeni Barbados'a dayanıyor. Columbia Üniversitesi'nde hukuk okuyan Holder, Obama gibi basketbola düşkün. Doğum uzmanı Sharon Malone ile evli olan Holder'ın 3 çocuğu var.


İşte Obama'yı tek beğenmeyen adam

El Kaide örgütünün iki numaralı ismi Eymen Zevahiri'nin dün internetten yeni bir ses bandı yayımlandı. Ses bandında, Obama'yı, ABD'deki siyahlar için aşağılayıcı kabul edilen ırkçı bir tabir kullanarak eleştiren Zevahiri, O'nu “beyazların sözünü yerine getiren siyah Amerikalı” anlamında kullanılan “ev kölesi” olmakla suçladı. Zevahiri, Obama için, “O, Malcolm X gibi onurlu siyah ABD'lilerin tam zıddı. O bir ev kölesi” ifadesini kullandı.
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri